E-Ticarette UGC Nasıl Kullanılır?

E-Ticarette UGC Nasıl Kullanılır?

Ekim 11, 2023

E-ticaret sektörü içerisinde yer alan markaların ve işletmelerin pazarlama stratejilerine, UGC (Kullanıcı Tarafından Üretilen İçerik) dahil edilerek, işletmelerin stratejilerini sadece çevrim içi ürün satmaktan öteye taşımaktadır. Son yıllarda dijitalleşmenin geldiği nokta ile pazarlama dünyası da çeşitliliğini arttırdı. Dijital dünya içerisinde var olan kullanıcılar artık sadece müşteri değil aynı zamanda içerik üreticileridir.  Kullanıcı tarafından üretilen içerik  (UGC), e-ticaret marka ve işletmelerin gelişmesi ve müşteri tabanını artırmak için güçlü bir pazarlama stratejisidir.

UGC NEDİR?

UGC, kullanıcıların bir ürün veya hizmet deneyimlerken hazırladıkları içeriklerdir. UGC, kullanıcıların kişisel deneyimlerinin ve ürün hakkındaki yorumlarını kaydederek ürün hakkındaki görüşlerini kendi kitlelerine paylaşmasından dolayı büyük bir pazarlama ağına alan açmaktadır. Kullanıcıların oluşturduğu içerikleri işletmeler pazarlama alanlarına dahil ederek, UGC pazarlaması ile sosyal medya platformlarında marka görünürlüklerini artırırlar.

Influencer pazarlama yapılırken marka ve influencer ile profesyonel bir işbirliği süreci vardır. Influencer pazarlama da marka, sosyal medya ve diğer dijital kanallarda en iyi şekilde tanıtılır. Çünkü işbirliği sürecinde olunan influencer kitlesi ve marka hedef kitlesi hemen hemen yakındır. Ortada bir profesyonel işbirliği olduğu için influencer pazarlama ve geleneksel pazarlama stratejileri güven anlamında kullanıcıları düşündürmektedir. UGC pazarlaması ise birden fazla kullanıcının gerçek deneyimlerine yer vermektedir. Potansiyel kullanıcılar ile bağ kurmak daha kolaydır. Kullanıcı deneyimini birebir aktardığı için daha samimi bir pazarlama stratejisidir.

Marka ve işletmelerin %93’ü, sosyal medyadaki paylaşılan videolar sayesinde müşteri profilini genişlettiklerini belirtiyor. Kullanıcılar tarafından oluşturulan videolar, genellikle markaların profesyonel reklam videolarından daha fazla izlenmektedir. Bu nedenle, markalar, müşterilerin olumlu deneyimlerine dayanan ve UGC’yi kullanarak müşteri güvenini artıran pazarlama stratejileri uygulamaya devam etmektedir.

E-Ticarette UGC Pazarlamasının Avantajları

E-ticarette UGC kullanmak  işletmeler için oldukça büyük öneme sahiptir. Markayı ve ürünleri doğru tanıtmak, ürünü doğru anlatmak ve ürünün özelliklerini kullanım aşamalarından detaylı olarak bahsetmek kullanıcı alışkanlıklarında etkileyicidir. E-ticaret işletmeleri için UGC güven, maliyet ve içerik perspektiflerinde bir çok avantaja sahiptir.

  • Güven: Kullanıcılar, bir noktada geleneksel reklamlara olan güvenleri kaybetmeye başladılar. Bir ürünü alırken diğer kullanıcıların o ürün hakkındaki deneyimlerini ve gerçek fikirlerini duymak, kullanıcılara daha fazla güven vermektedir. Kullanıcılar, ürün alma kararı verirken profesyonel olarak reklam ve pazarlama kanallarına değil de diğer kullanıcıların kişisel tavsiyelerine güven duyuyorlar.
  • Reklam Maliyetini Azaltma: UGC, diğer pazarlama stratejilerine göre oldukça maliyetlidir. Geleneksel pazarlama stratejilerinin gerektirdiği yüksek maliyet ve uzun sürelere gerek duyulmadan daha fazla kitleye ulaşılabilir ve potansiyel kullanıcılar artırılabilir. Kullanıcılar, kendi sosyal medya hesaplarında paylaştıkları UGC ile markaların daha fazla kişiye ulaşmasına yardımcı olurlar. Bu, markaların organik olarak daha fazla kişiye erişmesini sağlar.
  • Müşteri Sadakati: UGC, kullanıcıları marka ile etkileşime sokmanın bir yoludur. Kullanıcılar, kendi içeriklerini oluştururken marka ile bir bağ kurarlar. Kullanıcılar, ürettikleri içerikler ile markaların etrafında bir topluluk oluşturabilirler. UGC içerik üreticileri veya işletmeler ortak ilgi alanlarına göre bir araya gelirler. Müşteri sadakati ve uzun soluklu bir işbirliği sağlanmış olur.
  • İçerik üretimi: Sosyal medya platformları kullanıcı ile bağ kurmak için önemli bir noktada yer almaktadır. Marka ve işletmeler de sosyal medya platformlarında özgün ve devamlılığı olan içerikler üretmelidir. Ürün veya hizmetleri kullanan kullanıcıların ürettiği içerik, işletmelerin web sitesinde, sosyal medya ve diğer pazarlama kanallarınız için değerli ve doğal içerik kaynakları oluşturabilir.
  • Ürün Geliştirme ve İyileştirme: UGC içerikler sayesinde kullanıcıların ürünlerle ilgili geri bildirimleri işletme ve marka tarafında daha hızlı bir şekilde aksiyon alınmasını sağlamaktadır. Kullanıcı yorumları ve geri bildirimleri, ürün gelişimi ve iyileştirme stratejilerine katkıda bulunmaktadır.

UGC, sosyal kanıtlar sunmaktadır. Diğer kullanıcılar tarafından onaylanan, paylaşılan ürünler veya hizmetler, potansiyel müşteriler üzerinde olumlu bir etki yaratır. Sosyal medya platformları, UGC’nin bu etkisini daha da artırır. Sonuç olarak, UGC, günümüzün dijital pazarlama stratejilerinde temel bir rol oynamaktadır. Kullanıcıların oluşturduğu içerik (UGC), markalar için inanılır ve bağlayıcı bir unsur sağlamaktadır. İşletmeler, UGC’nin potansiyel avantajlarından tam anlamıyla yararlanarak daha büyük bir müşteri kitlesi ve daha fazla satış elde edebilirler. UGC ile e-ticaret işletmeleri için avantajlı bir konumda olmaya devam etmektedir.

 

 

 

 

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.