User Generated Content (UGC) Nedir?

User Generated Content (UGC) Nedir?

Ağustos 14, 2023

 

User Generated Content (UGC), kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerdir ve markaların pazarlama stratejilerinde önemli bir yere sahiptir. Bu içerikler, markaların ürünlerini veya hizmetlerini kullanıcıların deneyimlerine dayanarak doğal bir şekilde tanıtmalarına olanak tanır.

 

User Generated Content (UGC) Nasıl Kullanılır?

 

Markalar, UGC’yi genellikle kendi sosyal medya hesaplarında takipçileriyle paylaşır. Bu içerikler, markaların kendi ürettikleri içeriklere samimi, doğal bir etki yaratır. Kullanıcı deneyimlerini gördüğümüz için daha fazla dikkat çeker. Ayrıca, UGC oluşturan kullanıcılar da marka içeriğini kendi hesaplarında paylaşarak takipçi ve etkileşimlerini artırabilirler. Her iki taraf için de UGC, bir kazanç durumu yaratır. Bu nedenle, UGC, markaların müşterilerle etkileşim kurmalarına, marka imajını güçlendirmelerine ve satışlarını artırmalarına yardımcı olur.

 

 

User Generated Content (UGC) Ne Kadar Oranda Hayatımızda Yer Alıyor?

 

We Are Social tarafından yayınlanan 2021 Digital Raporu‘na göre, Markaların %72’si, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklerin müşterilerle bağlantı kurmak ve güveni artırmak için faydalı olduğunu düşünüyor. Ayrıca, markaların %87’si kendi içeriklerini paylaşırken User Generated Content (UGC) kullanıyor. Bunun nedeni, reklam güvenilirliğinin azalması ve müşterilerin deneyimlerine daha fazla önem verilmesidir.

 

The 2021 User-Generated Content Report‘a göre, tüketicilerin %90’ı kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri faydalı buluyor. Bu nedenle, kullanıcıların güvenini arttırmak isteyen markalar UGC stratejisini kullanıyor. Ayrıca, profesyonel olarak oluşturulan içeriklere göre daha uygun maliyetli olması, markaların bu stratejiye ilgisini artırıyor.

 

Markaların %93’ü, sosyal medyadaki videolar sayesinde yeni müşteriler kazandıklarını belirtiyor. Kullanıcılar tarafından oluşturulan videolar, genellikle resmi marka videolarından daha fazla izleniyor ve markaların müşteri kazanmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle, markalar, müşterilerin olumlu deneyimlerine dayanan ve UGC’yi kullanarak müşteri güvenini artıran pazarlama stratejileri uyguluyorlar.

 

 

User Generated Content (UGC) Örneği

 

Apple’ın #ShotOnIphone kampanyası iyi bir UGC örneği. Apple, iPhone’larda düşük ışıkta çekilen fotoğraflardan kullanıcıların memnun olmadığını fark edince, iPhone’un kamerasına olan güveni geri kazanmak için bu kampanyayı başlattı. Kampanyasının teması, iPhone kullanıcılarının düşük ışıkta fotoğraf veya video çekmeleri ve çekilen içerikleri sosyal medyada yayınlamaları üzerineydi. Toplanan fotoğraf ve videolarla Youtube’da “iPhone ile çekildi”  başlığı altında paylaşılan en güzel içerikleri birleştirdi. Böylece hem marka güvenini geri kazandı hem de kullanıcılarla arasındaki bağı arttırdı. Şu anda instagramda #shotoniphone hashtagi ile toplamda 22.339.418 gönderi bulunuyor.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.