Bir E-ticaret Sitesinin Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Bir E-ticaret Sitesinin Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Eylül 18, 2023

E-ticaret dünyada hızlı bir şekilde  yaygınlaştı. Bu hızlı büyüme sayesinde rekabet günden güne artmaya devam ediyor. Başarılı bir e-ticaret işletmesini sürdürmek ve  mükemmel bir deneyim sunmanız için birçok alternatif ve parametre var. Amaca yönelik kullanıcı dostu bir e-ticaret sitesi oluşturmak  potansiyel müşterinin sitenizde daha fazla zaman geçirmesini, alışveriş yapmasını ve kullanıcı sadakatine dönüşmesini sağlar. Kullanıcıya yönelik bir e-ticaret sitesinin tasarımı nasıl olmalıdır? İşte bir e-ticaret sitesinin gereklilikleri  hakkında bazı ipuçları;

 

  1. Temiz ve Kolay Anlaşılır Tasarım

”Bir e-ticaret sitesinin tasarımı nasıl olmalıdır?” sorusunun cevabı her zaman öncelik temiz ve kolay anlaşılır bir tasarım olmalıdır, Kullanıcılar, karmaşık ve karışık bir web sitesinde zaman harcamak istemezler. Yapılan araştırmalara göre kullanımı kolay olan siteler daha çok tercih edilmekte, kullanıcıya daha çok güven vermektedir. Site tasarımınız sade, düzenli ve kullanıcıya yönelik olmalıdır. Site içerisindeki kategori ve menü sekmeleri kolayca erişilebilir olmalıdır. Bu yüzden site tasarımı için ön planda olması gereken ilk şey ziyaretçilerin sayfalar arasında kolaylıkla gezinebilmesi, aradıklarına hızlı bir şekilde ulaşabilmesidir.

Fiziki mağazalarda dikkat çekici ve öncelikli satılması istenilen ürünler girişte müşterilerin görebileceği yere konumlandırılır. Bunun sebebi de kişilerin ilgisini aktif tutmak, alışveriş davranışını etkileyerek ürünün satılmasıdır. E-ticaret sitelerinde de ilgiyi aktif tutmak için sade, kolay bir ara yüze sahip olması önemlidir. Bu sebeple kullanıcıların sitede kalma süresi zaten oldukça az iken, aradığı ürünü bulmak için harcayacağı zaman fazla olmamalıdır.

 

  1. Hızlı Yükleme Süresi

Hızlı yüklenen bir site, kullanıcıların sıkılmadan gezinmelerini ve alışveriş yapmalarını sağlar. Sayfaların hızlı açılması için site görsellerini optimize edin ve işlevi olmayan gereksiz eklemelerden kaçının.

 

  1. Mobil Uyumlu Bir Tasarım

E-ticaret sitesinin mobil uyumluluğa sahip olması, son yıllarda en önemli özelliklerden biridir.  Mobil alışveriş yapanların sayı grafiği sürekli yukarı ivmede seyrediyor. Çünkü kullanıcıların telefon ve tablet kullanımının her geçen gün arttığı ve gün içinde birçok işlemi bu cihazlar ile gerçekleştirdikleri göz önünde bulundurulursa, sitenin her cihaza uyumlu olması kullanıcıların kullanımını kolaylaştırmakta ve olumlu bir dönüş sağlamaktadır. Bu nedenle e-ticaret sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun. Mobil kullanıcılar için özel bir deneyim sunarak daha fazla müşteriyi çekebilirsiniz.

 

  1. Kolay Navigasyon

Müşterilerin ürünlerini eksiksiz olarak bulabilmeleri için etkili bir kurulum sağlayın. Arama, filtreleme ve kategori menüleri gibi özellikler, kullanıcıların istedikleri ürünlere kolayca ulaşmalarını sağlar. Kategori ve filtreleme seçenekleri ile ziyaretçiler yönlendirilmeli, ihtiyaçları olduklara ürünlere hızlı ve kısa sürede ulaştırılmalıdır. Sitesinin sunduğu hizmetlere göre, amaç, kullanım gibi kategoriler oluşturulmalı, renk, üretim gibi detaylı alt maddeler ile filtrelenebilmelidir. Ürün sayfalarındiyi çözünürlükte olmalı ve ürün hakkındaki bilgiler açıklayıcı ve detaylı olmalıdır. Kullanıcılar aradığı bilgilere kısa, hızlı ve açıklayıcı olarak bir arada ulaşmalıdır.

 

  1. Güvenlik, Gizlilik ve Ödeme Yöntemleri

Yapılan araştırmalarda her 10 müşteriden 3’ü ödeme sayfasına geldiğinde alışverişi tamamlamamaktadır. Bunun sebebi genelde ödeme sistemindeki yetersizlik ve sayfa ara yüzündeki karışıklıktır. Ödeme sayfası kolay bir ara yüze sahip olmalıdır. Ödeme sayfası kullanıcıya güven vermeli ve sayfa için gereksiz bilgilerden kaçınılmalıdır. Ödeme sayfası anlaşılabilir ve sade bir tasarıma sahip olmalıdır. Kullanıcının aklında soru işareti kalmamalıdır. Anlaşılabilir bir sayfa kullanıcı güvenini daha kolay kazanır. Çünkü anlaşılmayan durumlara güven bağı kurmakta zorlanırız.  Ödeme sayfasındaki işlemler uzun sürmemelidir. Kullanıcı ödemeyi kolay ve hızlı tamamlayabilmelidir.

Kullanıcıların kişisel bilgilerini ve haklarını korumak için güvenlik sertifikalarını ve şifrelemeyi kullanmalı, kullanıcı bilgilerinin güvenle saklanacağının garantisi kullanıcıya verilmelidir. Gizlilik politikaları sadece ve açık bir şekilde açıkça belirtilmelidir. Müşterilerin ödeme işlemlerinin hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlanmasını sağlamak için çeşitli ödeme seçenekleri sunun. Kredi kartları, dijital kartlar ve hızlı ödeme seçenekleri gibi farklı yöntemler entegre edilmelidir.

 

  1. Ürün Değerlendirmeleri ve Kullanıcı Yorumları

Müşteri değerlendirmeleri ve yorumları, ürünlerinizin verimliliğini artırır. Potansiyel müşteriler için faydalı bilgiler sunar. Sitedeki ürün ya da hizmetin altında müşteri yorumlarının yapılabiliyor olması ve puanlamaların yapılması, kullanıcılar için son derece önemlidir. Markaların %93’ü, sosyal medyadaki video paylaşımlar sayesinde potansiyel müşterileri çektiklerini belirtiyor. Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler, genellikle resmi marka reklamlarından daha fazla güvenilir geliyor. Markaların müşteri kazanmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle, markalar, müşterilerin olumlu deneyimlerine dayanan ve sosyal medyada yaptıkları User Generator Content (UGC) video veya yorumlarını web site içerisinde yer vermelidir. Müşterilerin olumlu deneyimlerine dayanan ve UGC’yi kullanarak müşteri güvenini sosyal medyadaki gibi artıran bir pazarlama stratejisi uygulanabilir.

 

  1. Hızlı ve Ulaşılabilir İletişim Bilgileri

Müşterilerin sorularını yanıtlamak ve destek sunmak için hızlı ve net iletişim bilgileri sağlanmalıdır. Canlı sohbet, e-posta, whatsapp, telefon iletişimi gibi farklı seçenekleri sunarak kolayca müşteriler ile iletişim kurulmalıdır. Müşteriler, alışveriş yaptıkları satıcılara kolay ulaşmak ister. Ürün paketlemesinden kargolama sürecine kadar her detayı müşteri ile paylaşmalısınız. E-posta ve SMS gibi iletişim kanalları kullanılarak tüm süreçten müşteriyi haberdar etmelisiniz.

 

Kullanıcılı bir e-ticaret sitesi oluşturmak, müşteri kitlesini genişletmek ve uzun vadede başarı sağlar. Yukarıdaki yollara dikkat ederek, müşterilerinizi memnun etmeden bir e-ticaret deneyimi sunabilirsiniz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.