E-Ticaret Ödeme Sistemleri Nedir?

E-Ticaret Ödeme Sistemleri Nedir?

Kasım 3, 2023

E-ticaret sitelerinde tasarımı, altyapısı ve içeriği müşterilere hitap etmelidir. Marka kimliğini yansıtan ve müşteri beklentilerine uygun bir e-ticaret sitesi kurarken ödeme seçeneklerinin çeşitliliği ve güvenli olması son derece önemlidir. Çevrim içi alışveriş de müşterilerin en çok dikkat ettiği unsur güvenli bir alışveriş deneyimidir. Çevrim içi alışveriş yapan tüketiciler kendi ihtiyaç ve beklentilerine uygun şekilde ödeme yapmak ister. E-ticaret firmaları ödeme sistemlerini müşterilerine geniş bir seçenek ağıyla sunmalıdır.

Ödeme alt yapıları, çevrim içi alışverişlerde müşterilerin ödemelerini güvenli ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmelerini sağlayan temel bileşenlerdir. Bu sistemler, müşterilerin çeşitli ödeme yöntemlerini güvenli bir şekilde kullanmalarına olanak tanırken aynı zamanda işletmelerin ödemeleri kolaylıkla alıp yönetebilmelerini sağlar.

E-ticaret Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Müşteriler çevrim içi yaptıkları alışverişlerde kendilerine en uygun ve farklı ödemeye yöntemleri tercih edebilirler. Müşteri profili ve istekleri analiz edilerek farklı ödeme yöntemleri seçenek olarak sunulabilmelidir. Çeşitliliğin fazlalığı hedef kitlenin geniş bir alana yayılmasını sağlar. Çevrim içi alışverişlerde kullanılan çok fazla ödeme yöntemi vardır.

 1. Kredi Kartı ve Banka Kartı: Kullanılan en yaygın çevrim içi alışveriş ödeme yöntemi kredi ve banka kartlarıdır. Müşteriler, kredi kartı veya banka kartı bilgilerini girerek alışverişlerini kolaylıkla tamamlamak ister. Müşteri açısından kart kullanımı açısından en önemli konu güvenlik olduğu için SSL gibi protokolleri uygulanmalıdır. E-ticaret işletmesi kredi kartı veya banka kartı ile ödeme alabilmek için sanal pos kurulumu yaptırmalıdır. Altyapı olarak ülkemizde en çok tercih edilen ve marka bilinirliği yüksek seçenekler şunlardır;
 • iyzico
 • PayTR
 • ParamPOS
 • iPara
 • Sipay
 • Paynet

 

 1. Mobil Ödemeler: Mobil cihazlar üzerinden ödeme yapmayı kolaylaştıran bu sistemler, NFC teknolojisi veya mobil cüzdanlar aracılığıyla işlem yapılmasını sağlar. QR ile ödeme yöntemlerinin eklenmesiyle de fiziki bir karta ihtiyaç duyulmadan kod ile alışveriş tamamlanabilir.

 

 1. Banka Havalesi veya EFT: Bazı müşteriler, alışverişlerini banka havalesi veya EFT gibi geleneksel bankacılık yöntemleriyle ödemeyi tercih edebilirler. Bu yöntemlerin güvenli ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için işletmelerin doğru bilgileri sağlaması önemlidir. Genel olarak dijital dünyanın gelişimiyle EFT veya havale tercihi azalmıştır. Güvenlik açısından da tereddütlere sebep olduğu için eskisi kadar tercih edilmemekle birlikte hala aktif olarak kullanan işletmeler ve müşteriler vardır.

 

 1. Kapıda Ödeme: Müşteriler ürün ellerine fiziki olarak ulaştıktan sonra ödemek yapmak isteyebilirler. Geleneksel yöntemlerden biri olan kapıda ödeme, güvenlik açısından son yıllarda çok tercih edilmemektedir. Büyük e-ticaret işletmelerinin ödeme seçenekleri kapsamlı olsa bile kapıda ödeme gene olarak bu kapsama dahil edilmemektedir. Kapıda ödeme seçeneğinde müşteri, ürünün tutarını teslimatı gerçekleştiren kargo görevlisine nakit veya kredi kartıyla ödemektedir.  Bu sistemin kullanılabilmesi için e-ticaret işletmesinin bir kargo şirketiyle profesyonel bir anlaşma yapılmış olması gereklidir. E-ticaret işletmeleri bu anlamda kargo firmalarına işlem başına ödeme yapmaktadır. Çevrim içi ödeme yapmayı tercih etmeyen müşteriler açısından avantajlı bir ödeme yöntemi olsa bile e-ticaret işletmeleri için süreci uzatan ve maliyeti artıran bir ödeme yöntemidir. Kapıda ödeme ödeme yöntemleri açısından müşteriye en çok güven veren ödeme yöntemidir. Ödeme yöntemleri kapsamına alınırken avantaj ve dezavantajları detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir.

E-ticaret işletmelerinin iş modeli,hedef kitle ve şirket politikalarına en uygun ödeme yöntemlerini ve politikalarını seçmeleri önemlidir. Müşteri açısından güvenliği sağlamak, müşteri veri gizliliğini sağlamak ve tüm ödeme sürecini destek ile tamamlamak bir e-ticaret sitesi için son derece önemlidir.

Bir E-ticaret Ödeme Sistemi Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret sitelerinin önceliği müşteri açısından güvenli olmasıdır. Müşteriler, bir endişe içerisinde olmamalı ve rahatlıkla alışverişe devam edebilmelidir. Güven konusunda soru işareti oluşturan tasarımlar, politikalar ve sistemler satışları doğrudan etkiler. Tüm pazarlama ve ticaret işleyişinde en önemli süreç müşteriyle güven bağı kurmaktır. Çünkü bu güven bağı olmazsa marka sadakati de yaratılamaz. E-ticaret altyapısı seçiminde ödeme yöntemi güvenilirliği önem verilmesi gerek bir detaydır. Güvenirliği kanıtlanmış ve müşteriler tarafından bilinen ödeme altyapıları tercih etmek bu anlamda avantaj sağlayacaktır.

Güvenliğin yanı sıra e-ticaret ödeme sistemlerinde bulunması gereken diğer özellikler şunlardır;

 • Pratik ve kolay kullanılabilirliği sunmak
 • Hızlı bir ödeme işleyişi sağlamak
 • Ödeme detayları şeffaflıkla açıklamak
 • Veri gizliliği taahhüt etmek

E-ticaret işletmelerinim iş modeline, hedef kitlesine, şirket politikalarına ve ürün çeşitliliğine göre en uygun olan ödeme yöntemini seçmeleri önemlidir. Güvenliği sağlamak, müşteri verilerini korumak ve ödemeleri sorunsuz bir süreç içerisinde yönetmek, başarılı bir e-ticaret işletmesi için kritik bir öneme sahiptir.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.