E-Ticaret Altyapısı Nedir? Avantajları Nelerdir?

E-Ticaret Altyapısı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Ekim 13, 2023

E-ticaret sektöründe, çevrim içi mağazaları kurmak veya var olan mağazayı büyütmek için en önemli unsurlardan biridir. E-ticaret işletmelerinde güvenli bir altyapı sağlayıcısı seçmek önemlidir. E-ticaret altyapı sağlayıcıları, e-ticaret işletmelerinin siteleri ile ilgili gerekli olan her şeyi sunmaktadır. E-ticaret altyapı sağlayıcıları, Çevrim içim mağaza kurmak ve geliştirmek isteyen işletmeler için, envanter yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, pazarlama ve diğer süreçlerde iş ortaklığı sunan firmalardır.

E-ticaret altyapı sağlayıcıları içerisinde bulunan modüller, entegrasyon türleri gibi birçok konu bakımından farklılık göstermektedir. E-ticaret altyapı sağlayıcıların genel olarak hizmet sağladığı modüller şunlardır;

 • Mobil Uyumlu Yönetim
 • İçerik Yönetim
 • İstek Listesi
 • Ürün Güncelleme
 • Ürün Kişiselleştirme
 • Raporlama

E-ticaret altyapı sağlayıcıların genel olarak hizmetlerini bir kaç farklı paket halinde sunması da e-ticaret için yeterli sermayesi bulunmayan işletmelerin daha kolay bir şekilde bütçelerine uygun bir şekilde profesyonel bir site kurmalarını sağlayabilmektedir. Altyapı sağlayıcıların e-ticaret işletmelerinin profesyonel olarak hareket etmesine olanak tanıdığı paketler içerisinde genellikle yer alan entegrasyon türleri şunlardır;

 • Muhasebe ve ERP Entegrasyonları
 • Pazaryeri Entegrasyonu
 • Ödeme Sistemi Entegrasyonu
 • XML Tedarikçi Entegrasyonu
 • Kargo Entegrasyonu
 • Santral Entegrasyonu

E-ticarette devamlılık için; öncelikle hedef kitle ve işletmelerin ihtiyaçlarına uygun, güvenilir bir altyapıya sahip olmak gerekmektedir. E-ticaret altyapı sağlayıcıları, kullanıcı dostu arayüzleri ve geniş özelleştirme seçenekleri ile işletmelerin çevrim içi varlıklarını etkili bir şekilde yönetmelerine ve e-ticaret devamlılıklarına olanak sağlar.

E-Ticaret Altyapı Sağlayıcılarının Avantajları Nelerdir?

 1. Kolay Kullanım ve Yönetim: E-ticaret altyapı sağlayıcıları, kullanıcı dostu arayüzleri sayesinde işletmelerin çevrim içi tüm süreçlerini kolaylıkla yönetmelerine olanak tanımaktadır. Ürünleri eklemek, stokları güncellemek, siparişleri takip etmek ve müşteri ilişkilerini yönetmek gibi işlemleri hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirmeyi sağlamaktadır.
 2. Ödeme ve Güvenlik Seçenekleri: E-ticaret altyapı sağlayıcıları, çeşitli ödeme yöntemlerini destekler ve güvenli ödeme işlemleri için gerekli altyapıyı sağlar. Bu, müşterilerin güvenli bir şekilde alışveriş yapmalarını ve işletmelerin güvenilir bir şekilde ödemeleri kabul etmelerini sağlar.
 3. Özelleştirme ve Esneklik: İşletmeler, e-ticaret altyapı sağlayıcıları üzerinde mağazalarını istedikleri gibi özelleştirebilirler. Bu, özelleştirilmiş tasarım seçenekleri, tema seçenekleri ve ek özelliklerle birlikte marka kimliklerini yansıtan çevrimiçi mağazalar oluşturmalarına olanak tanır. Özelleştirilebilir ara yüz ve tasarımları ile işletme estetiğini çevrim içi mağazaya da yansıtmayı mümkün kılmaktadır. Yazılım süreci altyapı sağlayıcıların hizmet sürecinde olduğu için işletmelerin tasarım anlamında zamandan tasarruf etmelerini sağlamaktadır.
 4. Pazarlama Araçları: E-ticaret altyapı sağlayıcıları, pazarlama faaliyetlerini kolaylaştıran çeşitli panel araçları sunmaktadır. SEM ve SEO optimizasyonu, e-posta pazarlama,  sosyal medya entegrasyonu ve indirim süreçleri gibi çeşitli pazarlama araçları kullanılabilmektedir.
 5. Mobil Uyumlu Arayüzler: Kullanıcıların erişim oranları çoğunlukla mobil cihazlardan sağlanmaktadır. Mobil cihazlardan alışveriş yapma eğilimi sayısının artmasıyla, e-ticaret altyapı sağlayıcıların mobil uyumlu arayüz tasarımları sunmaları çevrim içi mağazalar için büyük önem taşımaktadır. Çevrim içi mağazaların tasarım olarak mobil uyumlulukları kullanıcıların sorunsuz ve hızlı alışveriş yapabilmelerini sağlamaktadır.
 6. Kullanıcı Desteği: E-ticaret altyapı sağlayıcıları, kullanıcılara sürekli olarak çevrim içi destek sağlamaktadır. İşletmelere de bu anlamda platformları kullanma konusunda eğitim desteği sağlamaktadır. Bu çevrim içi destek ve eğitim destek opsiyonları e-ticaret işletmelerinin verimliliğini artırır. Strateji geliştirmelerine ve oluşan sorunların çözümlenmesine yardımcı olmaktadır.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.