Video Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Video Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Ağustos 15, 2023

Video pazarlama, ürün veya hizmetinizin potansiyel alıcılarının dikkatini çekmek ve üzerlerinde daha fazla etki bırakmak için kullanabileceğiniz bir pazarlama türüdür. Video pazarlamayı ürününüz, hizmetiniz veya şirketiniz için gerçekleştirebilirsiniz.

Kısaca firma tanıtımında misyonunuzu, vizyonunuzu veya planlarınızı anlatan bir video da Video Pazarlama dahiline alınabilir, markanızı büyütmek için sosyal medyada ürettiğiniz video içerik serileri de Video Pazarlama sayılabilir. Televizyonda izlediğimiz bir ürün reklamı da, Youtube’da video arası izlediğimiz hizmet reklamı da Video Pazarlama örneklerinden olabilir.

video içerik nasıl üretilir

video içerik nedir?

Video Pazarlama Nasıl Yapılır?

Video pazarlama stratejinizi belirlerken dikkat etmeniz gereken başlıca unsurlardan biri, hedef kitlenizin kişisel özellikleridir. Buna ek olarak, potansiyel kitlenizin demografik özellikleri ve nelerle ilgilendiği de, video pazarlama stratejinizi kurgularken sizlere yardımcı olacaktır. Video pazarlama dahilinde oluşturacağınız videoların amaçlarını belirlemek de oldukça önemlidir. Videoyu izleyenlere ürününüz veya hizmetinizle ilgili daha detaylı bilgi vermeyi mi amaçlıyorsunuz, yoksa ürün veya hizmetinizin çözeceği problem üzerinde mi duruyorsunuz?

Örneğin, oluşturduğunuz videonun: ürününüzle ilgili daha detaylı bilgi vermesini istiyorsanız, hitap edeceğiniz kitle: sizi tanıyan, ürününüzle ilgilenme aşamalarını aşmış ve artık “evet, bu ürünü istiyorum ama…” kıvamına gelen kişileri ilgilendirecektir.

Fakat, ürününüzün ilgilendiği daha genel bir kitleye yönelik bir video içerik oluşturacaksanız, o halde kitlenin sizinle yeni tanışacağını biliyorsunuz demektir. Bu da videodaki tarzınızı, dilinizi ve amacınızı doğrudan etkileyecektir.

video pazarlama nedir?

video pazarlama içerik

Video Pazarlama Faydaları Nelerdir?

Videoların günümüzde hem SEO hem de sosyal medya tarafından önemi oldukça büyüktür. SEO tarafında en büyük önemi, arama motorlarının konuya göre video sonuçlarını metin sonuçlarından daha öne çıkarmasıdır. Aranan sorunun cevabı, anlatarak veya göstererek daha kolay anlatılabiliyorsa: Google video sonuçlarını, blog/metin sonuçlarına göre daha üstte önerecektir. Tabii video pazarlama yapmak, arama motorları ve sosyal medya tarafında etki yaratmak, iyi bir trafik almak için yeterli olmayacaktır. Dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar, üzerine titremeniz ve düşünmeniz gereken dinamikleri vardır.

Video İçerik Nasıl Oluşturulur?

Dikkat süresi ortalamasının üç saniye ve altına düştüğü günümüzde, video içerik oluştururken dikkat etmeniz gereken en büyük unsurlardan biri de videonun girişinde karşı tarafın ilgisini mümkün olduğunca kısa sürede çekmek olacaktır. Mümkünse, sadece birkaç saniyenin altında.

video pazarlama

video pazarlama nasıl yapılır?

Video Pazarlama Örnekleri

Örneğin Lupi Dijital’in, Youtube üzerinde “Video pazarlama nedir?” isimli video paylaşması, bir video pazarlama ürünü olabilir. Vakit bulup da bunu yapabilseydik, şu an okuduğunuz içeriği daha da etkili kılacağı tartışılmaz olurdu.

  • Bir diyetisyenin sosyal medyada fayda odaklı içerik oluşturması.
  • Bir ajansın, potansiyel müşterilerinin yaşayabileceği sorunları keşfedip, “Bu sorun nasıl çözülür?” gibi Youtube içerikleri oluşturması.

Bunlar içerik pazarlama kapsamında, video pazarlama ile ilişkilendirilebilir.

Video Pazarlama Yaparken Dikkat Edilecekler

Her şey tamam, kitleyi ve video amaçlarını belirledik. Şimdi iş, videoların zamanlarını ve planlamasını yapmaya kaldı. Videolarınız ne zaman yayınlanacak, saat kaçta hangi platformda yayında olacak, bu soruları cevaplayacak bir plan çizelgesi oluşturmanızı öneririz. Bunu yapmanız hem oluşabilecek negatif durumlarda “aman ya, bugün paylaşmasak olmaz mı?” durumlarını ortadan kaldıracak, hem de sizlere tahmin edemeyeceğiniz kadar zaman kazandıracak.

Planlamaktan kastımız, üçüncü parti bir yazılım kullanmak zorunda değilsiniz. İçeriklerinizi paylaşım saatinden en geç bir gün önce hazır etmeniz, yeterli olacaktır.

 

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.