Sosyal Medya Stratejisi Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Sosyal Medya Stratejisi Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Mart 1, 2024

Sosyal medya pazarlama stratejisi, sosyal medyada işletmelerin yapmayı planladığı ve başarmayı umduğunu hedeflerinin bir özetidir. İyi bir sosyal medya stratejisi eylemlere rehberlik eder ve başarılı olup olunmadığının bilinmesini sağlar

Sosyal medya stratejisi, sosyal medya hedeflerinin,  ve bu hedeflere ulaşmak için kullanılacak olan taktikleri ve ilerlemeleri ölçümlerini özetleyen bir belge niteliği taşır.

Sosyal medya stratejisi ayrıca mevcut ve planlanılan tüm sosyal medya hesaplarını, aktif olunan her platforma özel hedeflerle birlikte listelenmelidir. Bu hedefler işletmelerin daha büyük dijital pazarlama stratejisiyle uyumlu olmalıdır.

 

Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Marka bilinirliğini artırılmalıdır.

Marka bilinirliği işletmeyi duyurmak anlamına gelir. The Sprout Social Index‘ e göre tüketicilerin yaklaşık %68’i, bir markayı sosyal medyada takip etmelerinin temel nedeninin yeni ürünler veya hizmetler hakkında bilgi sahibi olmak olduğunu söylüyor. Marka bilinirliği yaratmak sosyal medya stratejisi belirlemenin ilk ve en önemli adımıdır.

Sosyal medya stratejisi oluşturulurken yalnızca tanıtım mesajları yayınlamaktan kaçınılmalı ve marka sesini ve hikayesini vurgulayan özgün içerikle iyi bir denge kurmaya çalışılmalı. Sprout Social Index, tüketicilerin sosyal medyada markaların yeterince özgün, tanıtım amaçlı olmayan içeriğini görmediğini tespit etti.

 

Potansiyel Müşteriler ve Satışlar Yaratılmalıdır.

İster çevrimiçi, ister mağazada, ister doğrudan sosyal profiller aracılığıyla olsun, takipçiler kazara alışveriş yapmazlar.  Bu nedenle, doğru sosyal medya stratejisi ile potansiyel müşterileri etkilemek ve satışları artırmak için çaba sarf etmek gereklidir. Doğru mesajı iletişim kurmak, ürün veya hizmetin avantajlarını vurgulamak ve hedef kitlenin ihtiyaçlarına odaklanmak, başarılı bir satış süreci için önemli adımlardır. 

 

Kitlelere Yeni Takipçiler Eklenmelidir.

İşletmelerin kitlesine yeni takipçiler katmak, markanın daha önce adını duymamış kişilere tanıtmanın yollarını bulmak anlamına gelir. Hedef kitleyi büyütmek aynı zamanda işletmenin sektörüyle ilgili en önemli konuşmaları keşfetmek anlamına da gelir. Belirli anahtar kelimeleri, cümleleri veya hashtag’leri izlemeden veya dinlemeden sosyal kanalları araştırmak neredeyse imkansızdır. Bu konuşmaların nabzını tutmak, çekirdek kitlenin genişletilmesine (ve bitişik kitlelere ulaşılmasına) ve doğru sosyal medya stratejisi planlamaları yapılmasına çok daha hızlı yardımcı olur.

 

Bütünsel Müşteri Hizmetleri Sağlanmalıdır.

Endeks, tüketicilerin yarısından fazlasının bir markanın sosyal medyada yapabileceği en unutulmaz şeyin müşterilere yanıt vermek olduğuna inandığını gösteriyor. Tüketicilerin %76’sı hızlı yanıtlara değer verse de, kaliteli müşteri hizmetleri sağlamak yalnızca hızlı yanıt vermek anlamına gelmiyor. Tüketici beklentileri gelişti. Tüketicilerin yaklaşık %70’i, markaların benzersiz müşteri hizmetleri ihtiyaçlarına uygun kişiselleştirilmiş yanıtlarla bütünsel bir deneyim sunmasını bekliyor. Bu veriler ışığında oluşturulacak sosyal medya stratejisi ile işletmeler sosyal medya hesaplarında müşteri hizmetleri çalışmaları ile kitle üzerinde daha çok memnuiyet yaratacaktır

 

Hesapları Duyurmak İçin Web Site Trafiği Oluşturulmalıdır.

Sprout Social Index™, pazarlamacıların %46’sının 2024’te sosyal medyanın değerini iş hedeflerine bağlamak için reklam harcamalarının yatırım getirisini (ROI) hesaplamayı planladığını gösteriyor. İşletmelerin web sitelerine potansiyel müşteri veya trafik oluşturmaya odaklanılmışsa, sosyal medya bunu gerçekleştirebilir. İster organik tanıtım gönderileri ister sosyal reklamlar aracılığıyla, dönüşümleri ve URL tıklamalarını takip etmek, doğru sosyal medya stratejisi ile elde edilen yatırım getirisini daha iyi belirlenmesine yardımcı olabilir.

 

Bu hedeflerin herhangi bir kombinasyonu rekabet için adil bir ortam da oluşturur ve hangi sosyal medya ağları ile mücadele etmeniz gerektiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Şüpheye düşüldüğünde, sosyal medya stratejisi dikkat dağıtabilecek çok sayıda hedefle karmaşık hale getirmek yerine basit tutulmalıdır. Bir veya iki tane platform seçilmeli ve işletmelerin sosyal medya ekiplerini o platformlar çerçevesinde toplamalıdır.

 

Sonuç olarak sosyal medya stratejisi oluşturmak, markaların dijital varlığını güçlendirmek ve hedeflerini gerçekleştirmek için kritik öneme sahiptir. Markalar hedeflerini belirlerken, hedef kitlelerini tanımlarken ve içerik stratejisi oluştururken dikkatli olmalıdırlar. Takipçileri ile etkileşimde bulunarak ve performansı düzenli olarak analiz ederek stratejilerini sürekli iyileştirmeleri gerekmektedir.

 

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.