Niş Pazarlama Nasıl Yapılır?

Niş Pazarlama Nasıl Yapılır?

Eylül 20, 2023

E-ticaret, son yıllarda hızla büyüyen bir sektör haline geldi. Ancak, çok fazla sirkülasyonun olduğu bu alanda rekabet oldukça fazla ve yoğun. Bu nedenle e-ticarete başlamanın ve büyütmenin yollarından biri, niş pazarlama stratejileri geliştirmekten geçiyor. Pazarlama çalışmalarının ilk ve en büyük odak noktası, hedef kitlesidir. Bu nedenle e-ticaret firmaları, markanın hedef kitlesini merkeze alarak pazarlama stratejilerini oluşturur. Potansiyel müşterilerin belirleyicisi ise markaların sunduğu ürün ve hizmetlerdir.

Niş Pazarlama Nedir?

Niş pazarlama, sektör içerisindeki eksikliği bulunan ürün veya hizmetin üzerine yoğunlaşarak yalnızca o alanda hizmet vermeyi ifade eder. Böylelikle o alana yönelik daha özel ve odak noktası müşteri odaklı fikirler üretilebilir. Sektörünüzde nasıl bir ürün veya hizmeti sunacağınızı net olarak tanımladıktan sonra hedef kitlenize yönelik ürün ve hizmeti pazarlayacak stratejiler geliştirmelisiniz. Hedef kitlenize hangi platformdan veya sosyal medya kanallarını belirleyip iletişim sürecini başlatmak niş pazarlama süreçlerinin tümünü kapsar. Özellikle hedef kitle söz konusu olduğunda, daha daraltılmış bir bölümlendirme neticesinde hedef kitlenin ihtiyaçlarına ve bulundukları platformlara yoğunlaşabilmek daha kolaydır.
Örneğin, kozmetik sektöründe cruelty free ve vegan ürünler üreten markalar vardır. Kozmetik sektörü oldukça geniş bir pazardır. Cruelty free ve vegan ürün arayışında olan bir tüketici profili niş bir kitledir. Ürün yelpazesi cruelty free ve vegan olan bit marka da niş bir Pazar içerisinde yer almış olur. Bu durum karşılıklı bir sadakat yaratır. Fakat bu gibi durumlarda hedef kitle geniş sektör içerisinde dar kaldığı için fiyatlandırma da sektör içerisinde bir miktar yüksek kalabilir. Bu durumun sebebi ise, niş pazarlama stratejisi spesifik bir alanda uzmanlaşma gerektiren bir hizmet veya ürün sunmakta ve bu süreçte maliyetli olabilmektedir.

Niş Pazarlama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 1. Niş Ürünü Doğru Belirleyin: Hizmete sunacağınız niş hizmet veya ürün ile ilgili gerekli tüm detaylı sahip olmanız gerekir. Satacağınız niş ürünün hitap edeceği kitleyi, pazar rekabetini ve tüketici beklentilerini çok iyi araştırmalısınız.
 2. Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın: Tüm pazarlama çalışmalarında olduğu gibi niş pazarlamada da en önemli etken hedef kitledir. Hedef kitlenin istek ve beklentilerini bilmeden iyi bir pazarlama stratejisi olumlu bir geri dönüşüm kazandırmaz. Hedef kitlenizin beklentilerini, isteklerini iyi analiz etmelisiniz. Hedef kitlenizin yoğun olduğu sosyal medya platformlarını takip etmeli ve stratejinize platform dinamiklerini eklemelisiniz.
 3. Artı Ve Eksileri Değerlendirin: Niş pazarlama yapılırken odak nokta müşteri ve çözüm olmalıdır. Artı ve eksileri değerlendirmek için ürün veya hizmetiniz ile ilgili belli soruları cevaplamanız gerekir. Bu sorulara örnek vermek gerekirse;
  • Hizmet/ürün hangi sorunları çözüyor?
  • Piyasadaki benzer ürünlerden farkınız var mı?
  • Hizmet/ürün hangi hedef kitlenin sorunlarını çözebilecek bir kullanıma uygun mu?
 4. Rakip Analizi Yapın: Niş pazarlama yaparken rakip firmalarınızı takip etmelisiniz. Rakip çalışmalarını takip etmeli, sektör içerisinde onların neler yaptığını görebilirsiniz. Diğer çalışmalara göre pazarlama stratejinizi geliştirebilirsiniz. Rakip analizi yapmak maliyet, reklam kampanyası ve tüketicilerin beklentilerini detaylandırmanıza olanak sağlar.

Niş Pazarlama Avantajları Nelerdir?

 • Sektör rekabeti daha azdır.
 • Sektör rakipleri arasından sıyrılmanız kolaydır.
 • Marka değerinizi niş bir kültür üzerine kurarsınız.
 • Sadık bir hedef kitleye sahip olursunuz ve kitle memnuniyetiniz artar.
 • Rekabet oranınız sektöre göre daha az olacağı için daha kolay büyümenizi sağlar.

Niş Pazarlama Yolları Nelerdir?

Niş pazarlama, dijital pazarlama içerisinde yer alan tüm araçları içerir. Bu araçlar;

 • E-posta Pazarlama: Ürün ve hizmetlerinizi e-posta yoluyla kullanıcıya tanıtmak, düşük maliyeti sebebiyle de avantajlıdır.
 • Sosyal Medya Pazarlama: Sosyal medya platformları üzerinden müşterileriyle doğrudan iletişim ve etkileşim kurabilirsiniz. Hedef kitleniniz geri bildirimlerini ve taleplerini dinleyebilir ve stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.
 • İçerik Pazarlama: E-ticarette niş pazarlama tekniklerinden biri de video içerikler ile hedef kitleye hitap etmektir. Kullanıcılar, artık kısa olan bilgi verici içeriklere daha çok ilgi duymaktadır. Instagram, Youtube Shorts, Tiktok gibi kısa video platformlarında aktif bir şekilde içerik üreterek hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Sosyal medya pazarlama stratejileriniz ile paralel ilerleyebilirsiniz.
 • Arama motoru pazarlama: Arama motorlarını kullanarak arama sonuç sayfalarına geldiğinde iki tip sonuç çıkar. Bunlar organik sonuçlar ve sponsorlu sonuçlardır. Bu sonuç sayfalarındaki sponsorlu sonuçlar, arama motoru pazarlaması ile kullanıcı karşısına çıkar. Arama motorunda arattığınız bir sözcük ya da sözcük grubundan sonra, sonuç sayfasının en üstünde yer alan bu sponsorlu sonuçlar ile web siteleri daha görünür olacağı için ürün veya hizmetinizi daha kolay tanıtabilirsiniz.
 • SEO: Arama motoru pazarlama yaparken SEO unsurlarını optimize ederek daha fazla hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Hedef kitleyi markanıza göre şekillendirebilirsiniz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.