Google Ads Reklam Türleri Nedir?

Google Ads Reklam Türleri Nedir?

Aralık 16, 2023

Google Ads; eski adıyla Google AdWords, işletmelerin dijital alanda başarıya ulaşmasında kilit bir rol oynayan Google’ın arama sonuçlarında, iş ortağı sitelerde veya Youtube’da reklamlarınızı göstermenizi sağlayan bir online pazarlama aracıdır. Google Ads  kullanılan çeşitli reklam türlerinin işleyişini ve yapısını anlamak, hedef kitleniz ile etkileşim kurma ve başarı elde etmeniz açısından çok önemlidir.

Dijital alanda yol almak için Google reklamları etkinleştirmeden önce, reklam verme amaçlarını ve hedeflerini net bir şekilde belirlemek önemlidir. İşletmelerin kendine özgü bir yapısı olduğundan, hedefler de farklılık gösterebilir. 

 

Arama Ağı Reklamları (Search Network Ads)

Google’ın arama motorunda görünen reklamlar, Search Network Ads reklamlardır. Arama ağı reklamları,  anahtar kelime hedefleme stratejileriyle optimize edilerek, işletmelerin görünürlüğünü artırmayı amaçlar. Search Network Ads reklam modeli ile Google reklam verme işlemi yaptığınızda, anahtar kelimelerinizden biriyle ilgili terimlerle arama yapan kişiye arama sonuçlarına yakın reklamınız gösterilmektedir.

Arama Ağı reklam türünde aramayla uyumlu hedeflemelere sahip reklam verenler arasında bir “açık arttırma” yapılır. Bu, her aramada tekrarlanan ve anlık gerçekleşen otomatik bir sistemdir. Açık arttırmanın sonuçlarına göre, kazanan reklamverenlerin reklamları en iyiden başlayarak sıralanır. Bu açık arttırma sistemi her yeni arama için tekrarlanır.

Arama Ağı Reklamları; Google Search, Shopping sekmesi, Google Image, Google Maps ve Maps uygulaması gibi Google arama sitelerinde ve Google arama ortakları olarak adlandırılan yüzlerce Google dışı web sitesi, YouTube ve diğer arama sitelerinde görüntülenebilmektedir. Böylece Google reklam verme serüveninizde iyi bir istatistik elde edilebilir.

Görüntülü Reklamlar (Display Ads)

Display Ads, yani Google Display Network (GDN) web sitelerinde ve uygulamalarda karşımıza çıkan görüntülü reklamlardır. Marka bilinirliğini artırmak, yeni müşterilere ulaşmak, dikkat çekmek ve Google reklam verme açısından en iyi reklam türlerinden bir tanesidir. Görüntülü reklamlar Google’ın anlaşmalı olduğu 200 milyonun üzerinde web sitesi ve uygulama ile birlikte, Gmail ve Youtube’u da kapsamaktadır. Ayrıca dünya genelindeki internet kullanıcılarının %90 oranında ulaşma olanağı sağlar. Görüntülü reklamlar ile doğru hedefleme yaparak potansiyel müşterilere etkili bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Alışveriş Reklamları (Shopping Ads)

Shopping Ads; satışa sunduğunuz ürünleri Google arama motoru üzerinden reklam verilebilen bir reklam türüdür. Alışveriş reklamları, alışveriş sekmesi, arama ağı iş ortakları, Youtube, Gmail ve discover (opsiyonel) sekmesinde görüntülenebilmektedir. Bunlara ek olarak, Smart Shopping kampanyaları GDN’i (Google Display Network) de kapsamaktadır.

Google, 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Türkiye’deki arama sonuçları sayfasındaki Shopping reklam gösterimlerini durdurma kararı aldı. Shopping sekmesindeki reklam gösterimlerinde herhangi bir değişiklik yaşanmadı.

 Uygulama Reklamları (App Ads)

App Ads, uygulamaları Google’da geniş çaplı bir şekilde tanıtmayı kolay hale getirir. Uygulamanın reklamının verebildiği yerler arasında Google Arama, Google Play, YouTube, Google Keşfet ve Google Gösterim Ağı gibi Google’ın geniş çaplı ekosistem tabanındaki kitlenin yoğun olduğu hizmetler bulunmaktadır. Uygulama reklamları oluşturmanız için birkaç satır metin girmek ve reklam için teklifi vermek yeterli olmaktadır. Geri kalan işlemler hedef kitlenin uygulamayı bulmasını kolaylaştırmak amacıyla optimize etmek için yapılır.

Performans Odaklı Reklamlar (Performance Max)

Performance Max kampanyaları ile tüm Google reklam envanterine erişilebilir. Süreç içerisinde satın alma yolculuğunda müşterilerle her adımda etkileşim sağlanabilir. Performans Odaklı reklamlar, tamamen otomasyon ile çalışmaktadır. Search, GDN, Youtube, Gmail, Discovery, Local ve Shopping Reklam Envanteri ile müşterilere tek bir kampanya üzerinden ulaşılabilmektedir. Performans odaklı reklamlar ile iş hedeflerinden en yüksek değeri elde etmek için bütçe kanallar arasında otomatik optimize edilebilir. Böylece sağlanan verim yükselir. Bu kampanyalar aynı zamanda mağaza ziyareti hedeflerine göre de yönetilebilir.

Video Reklamları (Video Ads)

Video Ads, YouTube ve diğer video platformlarında yayınlanan reklamlardır. Görsel içerik, kullanıcılara ürün veya hizmetleri daha derinlemesine anlama şansı vermektedir. Video Ads reklamlar, marka mesajını etkileyici bir şekilde iletmek için mantıklı bir seçenek olmaktadır. Çünkü günümüz tüketici kitlesi, eğlence odaklı içerik tüketmek için giderek daha fazla videolar izlemeyi tercih etmektedir. Video Ads reklamları, bu eğilimi değerlendirerek marka mesajını daha derinlemesine anlama şansı sunmaktadır. Görsel ve işitsel öğelerin bir araya geldiği bu reklamlar, potansiyel müşterilere ürün veya hizmeti daha yakından deneyimleme fırsatı vermektedir.

 

 

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.