Glokalizasyon Nedir?

Glokalizasyon Nedir?

Ağustos 15, 2023

 

Glokalizasyon, markalar veya firmalar tarafından en çok kullanılan pazarlama yöntemlerinden bir tanesidir. Önemli ve dikkat çekici bir detaydır ve pek çok kişi bunun bir sistem olarak sürdürüldüğünü farkında bile değildir. Pek çoğunuz adını bile duymadığınız bu terimin ne olduğunu merak edebilirsiniz. 

Birden fazla ülkede hizmet veren şirketlerin yetkilileri kendi alanlarındaki etkin reklam yöntemini şirketin yerel kültürü ile bağdaştırmaktadır. Bunu kısaca markanın kültüre olan uyumu da denilebilmektedir. Glokalizasyon, uluslararası bir firmanın yerel bir firma hissi oluşturulmasını sağlar. Yani hedef kitlenin kendi kültürü ile ürünü bütünleşmesini sağlayan bir sistemdir. Çok uluslu şirketler kültürel olarak birleşme veya örtüşme çabasına girmektedir. Bu konunun cevabı oldukça açıktır. Daha fazla kitleye yakınlık sağlayarak daha fazla kar elde etme sanatıdır. Peki, hangi firmalar bu yöntemle daha başarılı sonuçlar elde edebiliyor.

 

COCA COLA 2021 TV REKLAMI.

Glokalizasyon Pazarlamada Nasıl Kullanılır? 

Hangi firmaların bariz bir şekilde bu sistemi uyguladığı merak edilmektedir. Bu sisteme ülkemizde kullanılan ürünlerden veya firmalardan örnek vermek gerekirse en basitiyle Coca Cola reklamlarıdır. Coca Cola reklamlarını incelediğimizde ve özellikle de Coca Cola ürününün Ramazan aylarında tercih ettiği içeceklerden biri olduğunu empoze eden reklamların oluşturulduğu görülmektedir. Adeta Coca Cola müslümanların ramazan ayında muhakkak tüketmesi gereken bir içecekmiş gibi yansıtılmaktadır. Bu açıkça bir glokalizasyon sistemidir.

Uluslararası Şirketlere Yerel Görünüm Kazandırmak

Dünyaca kabul gören bir satış sistemi olan glokalizasyon pazarlamada artık olmazsa olmaz yöntemlerden biri haline geldi. Coca-Cola örneği üzerinden ilerlemek gerekirse Coca-Cola markasının 50. yıla özel yazım şeklini değiştirdi ve tüm kutu kola ürünlerinde Türkçe olarak Koca-Kola yazısına kullandı. Böylece Coca Cola firması yapmış olduğu çalışma ile 50 yıla özel olarak Coca Cola ismini Türkçe olarak yazdı ve bu strateji ile Türk örf ve adetine saygı duyduğunu Türk geleneklerine bağlı bir firma olduğunu ve ülkenin geleneğine yatkın olduğu imajını sergiledi. Türkiye’ye kendisine 50 yıldır kabul ettirmiş bir marka olduğunu açıkça gözler önüne serdi.

Görsellere dikkat ettiğimiz pek çok reklamda kültürümüz ve geleneklerimiz kullanılarak ürünlerin kullanmamız gerektiği empoze edilmektedir. Sadece gıda sektöründe değil akla gelebilecek tüm yöntemlerde de uygulanmaktadır. Aynı içerikleri kahvaltılık ürünler de ve hepimizin yabancı olduğunu bildiği markaları giderek yaygınlaşmaya başlayan ve milli bir kültürümüz olduğuna inandırmaktadır.  Hamburger reklamlarında da pek çok şeye etki altına almak hedeflenmektedir. Bu bir sistemdir ve tamamen amacı kar oranını arttırmaktır.

Glokalizasyonun Pazarlamaya Etkisi Nedir?

Oluşturulan glokalizasyon sistemi sayesinde insanları etkilemek çok daha kolay hale geliyor. Oluşturulan bu sistem sayesinde yabancılaşmanın önüne geçiliyor. Ülkelerin milli değerleri, kültürleri, gelenekleri kullanılarak markaların kendini yerel kabul edilmesi hedefleniyor. Ticari olarak ciddi bir kar hacmi oluşturuyor ve markanın global haline gelmesini sağlıyor.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.