Evergreen İçerik Nedir?

Evergreen İçerik Nedir?

Eylül 29, 2023

Evergreen, ‘’sürekli yeşil kalan” anlamında zamansız ve güncelliğin korunduğunu ifade etmek amacıyla farklı alanlarda kullanılır. Evergreen içerik, ‘’zaman geçse de değerini kaybetmeyen içerik’’ anlamına gelir. Güncel kalmayı başaran içerikler, zamanla gelen değişikliklere rağmen geçerliliğini korur. Evergreen içeriklerde ana amaç, hedef kitle tarafından sıklıkla aranana konulara güncel olarak yanıt vermektir.

Blog içeriği, inceleme yazıları, ipucu sunan listeler evergreen içeriklerdir. Evergreen bir içerik üretirken yalnızca metinlerden oluşan bir içerik ile sınırlı kalınmamalıdır. İçerik oluşturulan konunun arama niyeti ve kullanıcı ihtiyaçlarını analiz ederek videolu veya görselleri olan  içerikler oluşturulabilir. Youtube, Tiktok ve Instagram reel içerikleri de sosyal medya içeriklerinin pazarlamaya olan katkısından dolayı evergreen içeriklere eklenebilir.

İçerik türü fark etmeksizin bu içeriklerde sıklıkla aranan konular ele alınabilir. Önem verilmesi gereken nokta, içeriğin konusunun hedef kitle için yararlı ve güncel olmasıdır. Zamana karşı koyabilen, ilgi çekici ve kullanıcı odaklı içerikler, firmalara sağladıkları avantajlar sayesinde dijital dünya içerisinde önemli bir konumdadır. Evergreen içerikler genellikle ‘’Nedir?, Nasıl yapılır?’’ gibi soruları içeren kapsayıcı ve detaylı oluşturulmuş içeriklerdir.  Evergreen içerikler, belirli aralıklarla güncellenmeye ihtiyaç duymazlar. Bu durum operasyonal süreç ve site içi düzenleme kısımlarında zaman kazanmaya katkı sağlar. Güncel değişimlerden etkilenmeyecekleri için uzun süre boyunca siteye kaliteli trafiğin getirilmesi noktasında etkili bir yol olacaktır.

Evergreen İçerik Oluştururken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Evergreen içerik oluştururken kullanıcı ihtiyaçları, sitenizin içinde bulunduğu sektör ile ilgi seviyesi, ürün güncellik durumları gibi metrikler düşünülmelidir. Evergreen içerik oluştururken dikkat edilmesi gereken belli unsurlar vardır.

Hedef Kitlenizin Aradığı Konuları Belirleyin.

Hedef kitlenin ilgi alanlarına odaklanmak son derece gereklidir. Aradıkları cevap ve çözümleri sunan içerikler, kullanıcının dikkatini daha çok çeker.  Aradıklarını bulan kullanıcıların site içerisinde zaman geçirme süreleri de artar.

Ürün veya Hizmetleriniz Hakkında Kullanıcı Rehberleri Hazırlayın.

Kullanıcı faydası odağa alınarak ürünlerin tanıtıldığı ve kullanımının anlatıldığı içerikler, potansiyel müşterileriniz açısından kapsamlı bir şekilde bilinirlik ve güven için avantaj sağlar.

İçeriğiniz için Doğru Anahtar Kelimeleri Seçin.

Araştırma yapan kişilerin sıklıkla kullandıkları sözcükler arama motorlarında üst sıralarda çıkar. Doğru anahtar kelimeler, arama motorlarının içeriğin, hedef kullanıcı kitlesiyle ile buluşması açısından önemlidir. Fakat anahtar kelime kullanımı fazla ve yersiz olmamalıdır. Google tarafından spam olarak algılanmamalı ve hedef kitleye içerik gösterilmelidir.

İçeriğinizi SEO Uyumlu Hale Getirin.

Başlıklar ve alt başlıkları bir düzen ile oluşturarak, kullanıcıya kolaylık sağlanmalıdır. Yüksek aranma hacmine sahip ve hedef kitleye yönelik anahtar kelimeleri başlıklara eklemelisiniz.

Akıcı Bir Dil Kullanın.

Teknik bir dil yerine kullanıcının okumasını kolaylaştıracak, akıcı, sade ve anlaşılabilir bir dil kullanılmalıdır. Okuyucu içerikte anlatılan konunun teknik detaylarını bilmek zorunda değildir. Kullanıcı ihtiyacına yönelik anlatım teknik anlatımdan uzak ve sade olmalıdır.

E-Ticarette Evergreen İçerik Nasıl Kullanılır?

Evergreen içeriklerin firmalar tarafından çok tercih edilmesinin ana sebebi avantajlı olmasıdır. Çünkü birçok içerik türüne göre evergreen içerikler uzun ömürlü oldukları için birden çok avantaja sahiptir. Ürünlerin tanıtılması ve kullanım alanları gibi detayları anlattıkları takdirde kullanıcı tarafından aksiyona geçilir. Kullanıcı kolaylığı sunan ve videolar, infografikler ve tablolarla desteklenen evergreen içeriklerin e-ticaret sektöründe firmalara sağladığı avantajları şunlardır;

  • İçerik pazarlamalarını geliştirmelerine katkı sağlar.
  • Hedef kitlelerinde yer alan kişilere kolay ulaşmalarına yardımcı olur.
  • Hedef kitleye kolay ulaşılacağı için bütçeyi azaltır.
  • Google üzerinden gelen trafik akışından dolayı marka bilinirliğini artırır.
  • Sürekli bir trafik akışı sağlayacağı için sitenin Google’da üst sıralara çıkmasını sağlar.
  • Potansiyel müşterilerinizi, kullanıcılarınızı sitenize getirerek ürünlerinizi/hizmetinizi tanıtır.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.