E-Ticarette Ürün Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

E-Ticarette Ürün Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

Ekim 4, 2023

E-ticarette ürün fotoğrafı oldukça önemlidir. Çünkü e-ticaret sitesine giren kullanıcılar ürünler ile ilgili bilgi almak için ilk olarak ürün fotoğraflarına incelemektedir. Çevrim içi mağazanızın ürünlerini en iyi şekilde sergilemek, kullanıcıların ilgisini çekmek ve satışları artırmak için hayati bir öneme sahiptir. E- ticaret yapmaya başlayacak veya hali hazırda yapan firmalar, iş yoğunluğu, yetersiz bütçe, ekibin geniş olmaması gibi nedenlerden dolayı ürünlerin fotoğraflarını stok şekilde internetten bulmaktadır.  Stok fotoğraf kullanmak bu açıdan problemlidir. Çevrimiçi mağaza, e-ticaret firmalarının vitrinidir. Firmalar, bu anlamda kendi ürün fotoğraflarını kendileri belli bir konsept yaratarak çekmelidir. Konsept yaratırken marka kimliğine uygun içerikler tercih edilmelidir.

Stok Fotoğraf Kullanmaktan Kaçınmalısınız.

Birçok nedenden kaynaklı olarak e-ticaret firmaları stok fotoğraflarından ürün fotoğrafları alarak kullanmaktadır. Bu durum marka kimliğine zarar vermektedir. Çünkü stok fotoğraf siteleri internet ortamındaki tüm kullanıcılara hizmet vermektedir. İnternetten bulunan fotoğrafları kullanmak firmaya özgünlüğünü kaybettirir. Aynı fotoğrafları başka firmalarda kullanacağı için,  kullanıcı ile oluşacak güven bağını ve müşteri sadakatini zedelemektedir.

Ekipmanlarınızı Doğru Belirlemelisiniz.

İyi bir sonuç elde etmek için bazı ekipmanlara ihtiyaç vardır. Elbette, DSLR ve aynasız fotoğraf makinalar kullanmak avantajlıdır. Fakat günümüz dünyasında teknolojinin de etkisiyle DSLR veya aynasız kameralara ihtiyaç duymadan, iyi bir telefon kamerasıyla da çekim yapabilirsiniz. Ancak mobil fotoğraf ayarlamaları ve yüksek çözünürlük seçeneklerine hakim olmak önemlidir.  İstikrarlı ve fonksiyonel çekim yapabilmek için tripod kullanmak önemlidir. Farklı açılardan ürünü fotoğraflamak için kolaylık sağlamaktadır.

Işığı Doğru Kullanmalısınız.

Işık, tüm fotoğrafçılık alanlarında olduğu gibi ürün fotoğrafçılığının da temelidir. Doğal ışık, çoğunlukla tercih edilmektedir. Yapay ışık kullanımı hem daha maliyetli hem de profesyonellik istemektedir. Gün ışığını da doğru kullanmak çok önemlidir. Bu nedenle dış mekan veya kapalı bir mekanda çekim yapılacaksa iyi ışık alan alanlar tercih edilmelidir. Ürün önünde ve yanında yumuşak bir ışık kaynağı kullanarak gölgeleri azaltabilir ve ürün detayları net bir şekilde sunulabilir.

Arka Planı Basit Tutmalısınız.

Kullanıcılar genellikle ürünü direkt Google üzerinden arayarak bulmaktadır. Ürün detayları önemlidir. Bu nedenle ürünleri ön plana çıkarmak da son derece önemlidir. Arka plan karışık görseller yerine basit ve düz renklerden oluşmalıdır. Marka kimliğine hizmet eden renkler tercih edilmeli ve sade bir konsept yaratılmalıdır. Siyah, beyaz, gri gibi fon renkleri kullanılarak ürün detayları en iyi şekilde vurgulanabilir.

Tek Görsel Kullanmamalısınız.

Ürünleri farklı açılardan çekerek kullanıcılara daha fazla fikir sunulmalıdır. Yakın çekimler, uzak çekimler kullanarak perspektif yaratılmalıdır. Detay çekimler ile ürün görselleri çeşitlendirilmelidir.  Tek görsel kullanılmalıdır. Ürün görsel detaylarını ve kullanım detaylarını gösteren fotoğraflar eklemek, kullanıcıların ürünü daha iyi tanımasına yardımcı olmaktadır. Ürün boyutları göstermek için çekim açıları detaylandırılmalı ve perspektiften yararlanılmalıdır. Örneğin; giyim veya mobilya gibi büyük ürünler satıyorsanız, ürünün boyutunu ve ölçülerini gösteren detay fotoğraflar eklemek önemlidir. Çünkü kullanıcılar, ürünün uygunluğunu anlamak isterler.

Profesyonel Düzenleme Araçlarını Kullanmalısınız.

Ürün fotoğraflarını düzenlemek için profesyonel bir fotoğraf düzenleme araçları kullanılmalıdır. Parlaklık, kontrast ve renk düzenlemeleri ile ürün fotoğrafları daha çekici hale gelmektedir. Ürün fotoğrafları düzenlenirken gerçeklikten uzaklaşılmamalıdır. Ürünün tüm detayları görünür olmalıdır.

İlgi Çekici Bir Ana Ürün Fotoğrafı Seçmelisiniz.

Çevrim içi mağazalarda da fiziki mağazalarda olduğu gibi vitrin çok önemlidir. Kullanıcının ilgisini çekecek ve görsele tıklamasını sağlayacak bir ana ürün fotoğrafı seçilmelidir. Ürünün tüm detayları bir bütün olarak kullanılmalıdır.  Ana ürün fotoğrafı, kullanıcıların ürününüzü incelemeye başladığı ve ilk fikirlerinin oluştuğu an olacaktır. Bu nedenle en çekici ve açıklayıcı fotoğraf kullanılmalıdır.

E-ticarete yeni başlaya veya hali hazırda e-ticaret sektöründe var olan ama belli nedenlerden kaynaklı bir ajans veya bir fotoğraf profesyoneliyle çalışmayan firmalar, bu adımlar ile ürün fotoğraflarını bir adım öteye taşıyabilirler.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.