CPA Pazarlama Nedir? CPA Pazarlama Planı Nasıl Oluşturulur?

CPA Pazarlama Nedir? CPA Pazarlama Planı Nasıl Oluşturulur?

Ocak 12, 2024

Ürünleri online satmak, işletmelerin potansiyel müşterilere ulaşma ve büyüme potansiyelini artıran etkili bir stratejidir. Ancak, bu avantajların tam anlamıyla değerlendirilebilmesi için doğru strateji ve odaklanma gereklidir. İnternetin geniş kapsamı ve çeşitliliği, işletmelerin neredeyse sınırsız bir kitleye ulaşmasını mümkün kılar, ancak bu aynı zamanda rekabetin de yoğun olduğu bir ortamı beraberinde getirir. 

 

Rekabet ederken pazarlama stratejilerinin bilinmesi ve doğru bir şekilde uygulanması önemlidir. CPA pazarlama gibi pazarlama stratejilerine hakim olmak işletmelerin içinde bulundukları rekabette ön plana çıkmalarını sağlar.

 

CPA pazarlama, bir şirketin ürün veya hizmetlerini tanıtmak amacıyla bir üçüncü taraf yayıncıyı işe alarak komisyon veya teşvik karşılığında çalışan bir tür bağlı pazarlamadır. Bu, ürünlerinizi tanıtan bir etkileyici, blogger veya yayıncı ile işbirliği yapmayı içerir ve karşılığında bir komisyon ücreti alırlar. Bağlı kuruluş, müşteri bir ürünü satın aldığında komisyon alır. Örneğin, bağlı kuruluş, bir inceleme yazabilir, web sitelerinde bir banner reklamını gösterebilir veya sosyal medyada reklam verenin ürününü tanıtan bir video paylaşabilir.

 

CPA pazarlama, potansiyel bir müşteri tarafından belirli bir eylemin gerçekleştirilmesine odaklanır. Süreç, reklamverenlerin kullanıcı tarafından belirli bir eylem tamamlandığında, (örneğin bir satış, potansiyel müşteri veya tıklama) bağlı kuruluşlara yalnızca bir komisyon ödemesini içerir. Tıklama başına maliyet (CPC) gibi diğer dijital pazarlama taktiklerinin aksine, markaların kendini tanıtmak için ödeme yapması gerekir ancak satış garantisi yoktur. CPA pazarlama, satış gerçekleştikten sonra işletmenin ödeme yapmasını gerektirir.

Geleneksel bağlı pazarlamada komisyonlar satışların bir yüzdesine dayanırken, CPA pazarlama ile komisyon, belirli bir eylem tamamlandığında ödenir. Bu, reklamverenler için daha hedefli ve maliyet etkin bir yaklaşım yapar. 

 

CPA Pazarlama Türleri Nelerdir?

 

Satış Alma Başına Ödeme

CPA pazarlama ile reklamveren, müşterinin bir ürünü bağlı kuruluşun pazarlama stratejileri sonucunda satın almasının ardından, ürünün satış fiyatının bir yüzdesini yayıncıya öder. Yayıncı, yalnızca bir satış gerçekleştiğinde bir komisyon alır.

Eylem Başına Ödeme

CPA pazarlama stratejisi ile yayıncı, müşterinin belirli bir eylemi gerçekleştirdiğinde bir komisyon alır. Örneğin müşterinin bir influencer aracılığı ile reklamverenin web sitesini ziyaret etmek ve bir bültene abone olmak veya deneme sürümüne kayıt olması gibi durumlarda o influencer etkileşim başına komisyon alır.

 

Tekrarlayan Ödemeler

CPA pazarlama stratejisinin odak noktası olan birçok bağlı kuruluş, müşteri bir satın alma yaptığında bir defaya mahsus komisyon öder. Ancak, tekrarlayan ödemelerde bağlı kuruluş modeli, yayıncının müşterinin tekrarlayan bir satın alma yapmasını ve her seferinde ödeme almasını sağlar.

 

CPA Pazarlama Nasıl Çalışır?

 

 • Bağlı kuruluş, web sitesinde bir işletme reklamını gösterir.
 • Müşteri reklama veya bağlantıya tıklar.
 • Müşteri, takip bağlantısı aracılığıyla reklamverenin web sitesine yönlendirilir.
 • Müşteri, reklamverenin web sitesinde bir satın alma yapar.
 • Bağlı kuruluş ağı, işlemle ilgili satın alma detaylarını kaydeder.
 • Satın alma, işletme reklamvereni tarafından geçerli bir satış olarak onaylanır.
 • İşlem, başvuran bağlı kuruluşa sertifikalandırılır.
 • Bağlı kuruluş, belirlenen komisyonu alır.

 

CPA Pazarlama Planı Nasıl Oluşturulur?

 

 • Ne Tanıtılacağı Kesinleştirilir.

Bir işletmenin CPA pazarlama kampanyasının, potansiyel müşterilerin bir şey hakkında bilgi sahibi olmalarını amaçlamalıdır. İşletmenin, yeni bir ürünü, bir etkinliği, indirimli bir hizmeti gibi gelişmeler hakkında müşteriyi bilgilendirmesi gerekir. Sonuç olarak, tanıtmak istenilen şey, markanın yaratıcı çalışmalarını ve tercih edilecek olan bağlı kuruluş ortaklarını etkileyecektir.

 

 • Kimin Görmesi Gerektiğine Karar Verilir.

İşletmenin CPA pazarlaması aşamalarında ikinci adımında kime ulaşacağını belirlemesi gerekmektedir. Çünkü işletmenin yapacak olduğu reklamın veya bağlantılarının yalnızca muhtemelen ilgilenen kişilere görmesi satış için önemli bir unsurdur. Hedef kitleyi belirlemek aynı zamanda çalışmak istenilen en iyi bağlı kuruluş ortakları, ağlar ve etkileyicileri belirlenmesine yardımcı olur.

 

 • Ürünün Nasıl Tanıtılacağı Kararlaştırılır.

CPA pazarlama stratejisinde hedef kitleye ulaşmak için bütçe ile en iyi çalışan bağlı kuruluş seçeneklerini düşünülmelidir. Bu aşamada işletmenin kendi içinde cevap vermesi sorular; bir bağlı kuruluş ağı ile çalışmak karşılanabilir mi? Bireysel bağlı kuruluş ortakları ve etkileyicilerle çalışmak işletme için daha uygun olabilir mi? İşletme reklamları nerede görünmesini isteniyor?

 

 • Adaylar Seçilir.

CPA pazarlama kampanyası artırmak için en iyi ortakları, bağlı kuruluş ağlarını ve etkileyicileri işletmenin belirlemesi ve belirlenen kişilerle iletişime geçmesi gerekir.

 

Sonuç olarak CPA pazarlama, bir işletmenin ölçülebilir sonuçlar elde etmesini ve reklam stratejilerini kendi hedef kitlesine odaklanarak geliştirmesini sağlar. Ayrıca, gerçekleşen dönüşümlere dayalı olarak ödeme yapılması bütçe yönetimini daha kontrollü hale getirir. Bu nedenle, bir marka için CPA pazarlama, maliyet etkinliği ve ölçülebilir başarı sağlayan önemli bir strateji olarak öne çıkmaktadır.

 

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.