Bağlı Kuruluş Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Bağlı Kuruluş Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Şubat 5, 2024

Bağlı kuruluş pazarlaması yönteminde hem markalar hem de içerik üreticileri faydalanır. Markalar ilgili içerik üreticilerinden güvenilir yönlendirmeler alır ve yeni kitlelere ulaşmayı hedeflerler. Buna karşılık, bağlı kuruluşlar ve içerik oluşturucular, bağlı kuruluş pazarlaması kaynaklı satışlardan veya diğer pazarlama faaliyetlerinden komisyon alırlar. 

Bağlı kuruluş pazarlaması, içerik üreticilerin başka bir perakendeci veya reklamveren tarafından yapılan bir ürün veya hizmeti bir bağlı kuruluş bağlantısı kullanarak tanıtarak komisyon kazandığı bir süreçtir. Satış ortağı, perakendeciye veya reklamverene belirli bir sonuç sağladığı için bir ödeme yapar.

Bağlı kuruluş pazarlaması yönteminde tipik olarak, kuruluşlar bir satış karşılığında ödeme alır. Ancak bazı bağlı kuruluş pazarlama programları, olası satışlar, ücretsiz deneme kullanıcıları, bir web sitesine yapılan tıklamalar veya bir uygulamanın indirilmesi karşılığında ödeme yapmaktadır. 

Bağlı kuruluş pazarlaması ile birçok ortaklık programına katılmak ücretsizdir. Doğru yapıldığında etkili bir bağlı kuruluş pazarlaması stratejisi, ek uğraşlardan pasif gelir sağlayan karlı bir çevrimiçi iş fikrine dönüşebilir.

Bağlı Kuruluş Pazarlaması Türleri Nelerdir?

Bağlantısız Bağlı Kuruluş Pazarlaması

Bir işletmenin bağlı kuruluş pazarlaması ile tanıtımını yaptığı ürün veya hizmetle hiçbir bağlantısının olmadığı bir reklam modelidir. İlgili bilinen bir beceri ve uzmanlığa sahip değillerdir. Kullanımı konusunda otorite görevi görmezler veya bu konuda iddiada bulunmazlar. Bu, bağlı kuruluş pazarlaması yönteminin en müdahalesiz şeklidir. Potansiyel müşteriye ve ürüne bağlılık eksikliği, bağlı kuruluşu tavsiye etme veya tavsiye etmememe görevinden kurtarır.

İlgili Bağlı Kuruluş Pazarlaması

Adından da anlaşılacağı gibi, ilgili bağlı kuruluş pazarlaması, teklifle bir tür ilişkisi olan bir bağlı kuruluş tarafından ürün veya hizmetlerin tanıtımını içerir. Genel olarak bağlantı, bağlı kuruluşun nişi ile ürün veya hizmet arasındadır. Satış ortağının trafik oluşturmak için yeterli nüfuzu ve uzmanlığı vardır ve yetki düzeyleri onları güvenilir bir kaynak haline getirir. Ancak bağlı kuruluş ürün veya hizmetin kullanımına ilişkin herhangi bir iddiada bulunmaz.

İlgili Bağlı Kuruluş Pazarlaması

Bu tür pazarlama, bağlı kuruluş ile tanıtımını yaptığı ürün veya hizmet arasında daha derin bir bağlantı kurar. Ürünü kullanmış veya halihazırda kullananların olumlu deneyimlerini başkaları tarafından paylaşılabileceğinden emin olabilmektedirler. Deneyimleri reklamlardır ve güvenilir bilgi kaynakları olarak hizmet ederler. Öte yandan, tavsiyelerde bulunduklarından, tekliflerden kaynaklanan herhangi bir sorun nedeniyle itibarları zedelenebilir.

 

Bağlı Kuruluş Pazarlaması İşleyişi Nasıldır?

Bağlı kuruluş pazarlaması, bireylerin veya işletmelerin (bağlı kuruluşların) her satıştan komisyon karşılığında bir şirketin ürün veya hizmetlerini tanıtmasına ve satmasına olanak tanıyarak çalışır. Satış ortağı, birisinin tavsiyesiyle ilişkili benzersiz bağlı kuruluş bağlantısı aracılığıyla satın alma işlemi yaptığı her seferde bir komisyon kazanır.

 

Bağlı kuruluş pazarlaması yüksek düzeyde şu şekilde çalışır;

  • Bir satış ortağı, web sitesinde, blogunda veya sosyal ağında A Mağazası için bir reklam veya bağlantı gösterir.
  • Bir müşteri benzersiz ortaklık bağlantısını tıklar.
  • Müşteri A Mağazasında bir satın alma işlemi gerçekleştirir.
  • Satış ortağı ağı işlemi kaydeder.
  • Satın alma işlemi A Mağazası tarafından onaylanır.
  • Bağlı kuruluşa parasal bir komisyon ödenir.

 

Bağlı kuruluş pazarlaması satışlarında komisyon oranları firmaya ve teklife göre değişmektedir. Düşük uçta, satışın yaklaşık %5’ini kazanılabilmektedir, ancak bazı düzenlemelerle, yüksek bilet ortaklık programlarıyla %50’ye kadar kazanabilmesi mümkündür. Bazı bağlı kuruluş pazarlaması programları, yüzde yerine satış başına sabit bir oran sağlar.

 

Sonuç olarak, bağlı kuruluş pazarlaması, iş dünyasında etkili bir pazarlama stratejisi olarak ön plana çıkıyor. İşletmeler, bu modelle düşük maliyetli ve performansa dayalı bir pazarlama yöntemi benimseyerek daha geniş kitlelere ulaşabilirler. Bağlı kuruluşlar ise kendi içerik ve pazarlama becerilerini kullanarak gelir elde edebilirler. Ancak başarının anahtarı, doğru ortaklıkları seçmek, değerli içerik üretmek ve performansı sürekli olarak izlemek ve iyileştirmektir. Bağlı kuruluş pazarlaması, doğru stratejilerle uygulandığında, işletmeler ve bağlı kuruluşlar arasında sürdürülebilir bir kazan-kazan ilişkisi kurabilir.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.