Video Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Video Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Kasım 10, 2023

Video içerikler dijital dünyada popüler bir araç olarak sosyal medyada insanların dikkatini çekme, kendi hikayelerini aktarma ve fikir beyan etme durumlarına olanak tanımaktadır. Çevrimiçi video içerikler, işletmelerin sosyal medya hesaplarının büyümesine ve sosyal medya reklamlarına katkı sağlamaktadır. İşletmeler, çevrimiçi video reklamcılığının düşük maliyetlerini ve büyük kitlelere eriştiğinin farkına vardıklarından, video pazarlama reklamcılık için giderek daha fazla tercih edilmeye başlamıştır.

Video Pazarlama Nedir?

Video pazarlaması, günümüzde en çok tercih edilen sosyal medya ile birlikte dijital pazarlama stratejilerinden biridir. Video pazarlama stratejisi, markaların hedef kitlelerine etkili bir şekilde ulaşmasını sağlayan videoların üretilmesi ve yayınlanması gibi süreçleri içerir. Video pazarlaması, markaların ve e-ticaret işletmelerinin ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak, sosyal medya akışı oluşturmak, görünür olmak veya müşteri davranışlarını etkilemek için kullanılır.

Kullanıcılar, günlük yaşamda vakitlerinin üçte birinde sosyal medyada video içerikleri tüketiyor. Bir ürün veya hizmet almak istediklerinde yorum veya inceleme yazısından çok video içerikleri tercih ediyorlar. İnteraktif bir pazarlama stratejisi olan video pazarlama, hedef kitlenin ilgisini çeken videolar hazırlayarak bunu pazarlama sürecine dahil ederek kampanyaları genişletmektedir.  

Video pazarlama; markalar ve e-ticaret işletmeleri için hizmet ve ürün tanıtımı başta olmak üzere müşteri ilişkileri oluşturmak, müşteri referansları, etkinlikler ve kampanyalar ve sosyal medya görünürlüğü gibi avantajlar sahip geniş bir olanağa sahiptir.

Video Pazarlama Nasıl Yapılır?

Videolar kullanıcılar ile bağ kurmak için en önemli araçlardan biridir. Video pazarlama, tüm pazarlama sürecindeki stratejilerden biri olsa bile kendi içerisinde de adımları vardır.

 • Pazarlama stratejileri içerisinde video pazarlamanın yeri belirlenmelidir.
 • Video pazarlama stratejisinin temel hedefi belirlenmelidir.
 • Hedef belirlendikten sonra müşteri ihtiyaçları belirlenmelidir. Hedef kitle analizi yapılmalıdır.
 • Rakip analizi yapılmalı ve bütçe bir plan dahilinde belirlenmelidir.
 • İçerikler belirlenmeli ve planlama yapılmalıdır.
 • Hedef kitlenin verdiği aksiyona göre video içerikler güncellenmelidir.
 • Yorumlar ve değerlendirmeler dikkate alınmalı ve raporlara yansıtılmalıdır.

Video pazarlama yaparken marka veya e-ticaret işletmeleri hedef kitlelerine göre sosyal medya platformları tercih etmelidir. Kitlenin yoğunluğuna göre çapraz etkileşim stratejileri geliştirilmelidir. Ürün veya hizmetleri doğru aktarmak için Youtube, Instagram, Facebook, Tiktok, Pinterest kitlelerine göre farklı farklı hitap edilmelidir. Farklı platformlarda hedef kitlelerinin de farklı olduğu unutulmamalıdır. Platformların hedef kitlelerine göre reklam için kullanılan video içerikleri değiştirilmelidir.

Video pazarlama stratejilerinde hedef kitlenin ilgisini çeken içeriklere ağırlık verilmelidir. Bu içerikler;

 • Ürün İnceleme Videoları
 • Ürün Kutu Açılım Videoları
 • Marka ve İşletme Tanıtım Videoları (vizyon, misyon gibi unsurların yer aldığı içerikler)
 • Kullanıcı Yorumları
 • Hizmet Açıklama Videoları
 • Kullanıcı Deneyimi İçerikleri

 

 

 

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.