Tiktok Reklam Türleri Nelerdir?

Tiktok Reklam Türleri Nelerdir?

Aralık 20, 2023

Günümüzün yükselen sosyal medyası platformu Tiktok’ta reklam vermek her ne kadar Facebook ve Instagram (Meta Business) kadar popüler olmasa da marka ve işletmelerin potansiyel müşterilerine ulaşması için son derece önemlidir. Özellikle Tiktok, Z kuşağı da dahil olmak üzere daha genç bir kitleye sahip bir platform olması, gün geçtikçe bu kitlenin daha geniş bir yelpazeye yayılması marka ve işletmelerin pazarlama stratejileri için fırsat yaratmaktadır.

TikTok, viral içeriğin aktif olarak bir döngüde olduğu bir platformdur. E-ticaret işletmeleri, ürünlerini tanıtmak için işletmeye özel video içerikler oluşturmalıdır. Böylelikle, hedef kitleyi çeken ve potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştüren bir yol oluşturabilir. Diğer sosyal medya platformları ile çapraz etkileşimle marka bilinirliği desteklenebilir. E-ticaret işletmeleri Google Ads ve Meta Business reklamlarına ek  olarak TikTok üzerinden ürün ve hizmet tanıtımı yapmak için reklam kurulumlarını bir an önce başlatmalıdır. Tiktok reklamlarına genel bir bakış olması açısından buradan Tiktok Reklamlarının E-Ticarete Etkisi isimli blog yazımıza ulaşabilirsiniz. 

 

Ancak Tiktok reklamlarında başarıya ulaşmak için işletmenize uygun reklam türlerinin yapısını bilmeniz ve ne işe yaradığını anlamanız önemlidir. 

 

Tiktok Akış İçi Reklamları  (In Feed Ads)

Akış İçi Reklamlar kullanıcıların Tiktok akışında videolar arasında karşılarına çıkan reklam türüdür. Bu reklam modelinde kullanıcılar reklamınızı beğenebilir, yorum yapabilir ve paylaşım yapabilmektedirler. Böylece kullanıcıların işletmenizle bağ kurmasını sağlayabilir, ürün veya hizmetinizin tanıtımını yapabilirsiniz. Ancak akış içi reklamlar planlarken kullanıcıların dikkatini çekecek içerikler oluşturmaya özen gösterin, bu reklamlardaki potansiyelinizi oldukça artıracaktır.

 

Marka Hashtagleri (Branded Hashtag Challenge)

Marka hashtagleri, marka ve işletmeler kendi hashtaglerini oluşturduğu ve Tiktok kullanıcılarına sunduğu reklam modelidir. Bu reklam türünde kullanıcılar marka hashtagleri kullanarak kendi videolarını oluşturarak paylaşabilmektedir. Böylece reklamınız Tiktok’ta viral olarak daha fazla hedef kitleye ulaşabilir. Unutmayın ki bu reklam modelini kullanıcıların eğlenceli bir şekilde dahil olabileceği şekilde planlamanız önemlidir. Aksi takdirde oluşturduğunuz reklam kampanyasından beklediğiniz etkileşimi alamayabilirsiniz. Bunun için kitlenizi analiz etmeniz ve onların hoşlanacağı şekilde bir Marka hashtagleri oluşturmanız gerekmektedir.

 

Tiktok Marka Efektleri (Branded Effects)

Marka efektleri, markaların kullanıcılara sunduğu markayı yansıtan eğlenceli Tiktok efektleridir. Bu reklam modeli ile kullanıcılar marka efektlerinizi kullanarak videolar oluşturabilmektedirler. Böylece insanlar eğlenirken marka ve işletmenize karşı bir bilinirliğe sahip olabilirler. Marka efektleri oluştururken eğlenceli ve etkileşime geçirici efektler yapmayı özen gösterin. Bu kullanıcıların marka ve işletmenize karşı sempati duymasını sağlayabilir.

Tiktok TopView Reklamları (Topview Ads)

TopView reklamları kullanıcıların Tiktok uygulamasına girdiği ilk anda karşılarına çıkan ilk reklamlardır. Bu reklam türü Tiktok’un premium bölümü olan ‘’Sizin İçin’’ sayfasının en üstünde tam ekran olacak şekilde görünmektedir. Topview Tiktok Reklam Türü planlanırken kullanıcıların dikkatini çekecek ve fazla uzun olmayan videolar oluşturmaya özen gösterilmelidir. Çünkü kullanıcıların dikkat sürelerini uygun reklamlar oluşturmanız reklamınızın potansiyelini artırmaya yardımcı olacaktır.

 

Tiktok Spark Reklamları (Spark Ads)

Spark reklamları, marka ve işletmelerin organik içerikleri güçlendirerek özgünleşmesini sağlayan yerel bir Tiktok reklam türüdür.  Bu Tiktok reklam türü, özgün videolarla aynı kullanıcı etkileşimlerinde olduğu gibi organik etkileşim sağlanmasına olanak tanır. Kullanıcılar bu reklam modelinde yorum yapabilir, beğenebilir ve paylaşabilirler. Hatta profil sekmesindeki artı (+) butonuna tıklayarak işletmenizin Tiktok hesabını takip edebilirler. Ayrıca kullanıcılar reklamlarınıza düet ve stitch yaparak reklamınızın viral bir etkiye ulaşarak yayılmasında yardımcı olabilmektedirler.

 

Hikaye Seçimi Reklamları (Story Selection Ads)

Hikaye seçimi reklamları, marka ve işletmeler kullanıcılara iki farklı seçenek sunarak ürün veya hizmetlerini ister eğlenceli, merak uyandırıcı bir hikayeyle ister sadece ürün seçeneklerini ikiye ayırarak (örneğin; iki farklı renk seçeneği sunarak, seçilen renkteki ürünün videosu oynatılabilir) kullanıcılara  sunan bir Tiktok reklam türüdür. Hikaye seçimi reklamları ile kullanıcıların kendilerini olay örgüsüne dahil etmelerine, farklı sonuçları keşfetmek için bir olay örgüsü veya karakter seçmelerine olanak tanıyabilirsiniz.

 

Tanıtım Tiktok Reklamları

Tanıtım reklamları ile marka veya işletme hesabınızdan paylaştığınız organik içeriği reklama vererek etkileşim, paylaşım ve takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Böylece diğer reklam modellerinde harcayacağınız reklam maliyetlerinden daha az bir bütçeyle reklamınızı yapabilirsiniz. Ancak unutmayın tanıtım reklamları diğer reklam Tiktok reklam türünde olduğu gibi yüksek hacimli bir etkileşim sunamayacaktır. Tanıtım reklamları var olan içeriğinizi tanıtmaya yarayan bir reklam türüdür.

 

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.