Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Ağustos 15, 2023

Sosyal medya pazarlaması, bir markanın ürün ya da hizmetini hedeflediği kitlelere ulaştırılması adına sosyal medya aracılığıyla yapılan çalışmalara verilen  isimdir.  Özellikle şu anki dünya nüfusunun neredeyse %60’ının sosyal medya araçlarından en az birini kullanıyor olması, bu alanda pazarlama yapmanın marka bilinirliği ve kazanç elde etme amacı için ne kadar gerekli bir yol olduğunu da ciddi bir şekilde gözler önüne sermektedir.

sosyal medya pazarlaması nedir?

Sosyal Medya Pazarlama Neden Gereklidir?

Web 2.0 ile birlikte internet üzerinde daha interaktif bir kullanıcı deneyiminin başlaması, ardından gelen sosyal medya kavramı ve gelişen platformlar dünya çapında pazarlama stratejileri üzerinde de bir değişimi başlatmıştır. En büyük artılarından biri, geleneksel yayıncılık ve pazarlama alanına göre sosyal medya platformlarında hedef kitleyi belirlemek çok kolay ve mümkündür.

Bu yüzden reklam bütçeleri eskiye göre çok daha düşük tutularak, doğru bir planlama ile aynı etkiye ulaşabilir ve hatta daha fazla etki bırakabilir. Aynı zamanda hedef kitlenin de pazarlama yapan markaya kolay bir şekilde ulaşabiliyor olması; bu alandaki marka-müşteri iletişimi kopukluğunu da ortadan kaldırmakta, her iki taraf da hızlıca durum değerlendirmesi ve karar alma aşamasına geçebildiği için yapılan çalışmalara çok yüksek bir verim katmaktadır. 

sosyal medya pazarlaması

Sosyal Medya Pazarlama Nasıl Yapılır?

Sosyal medya platformlarında bir pazarlama yapılacağı zaman ürün ya da hizmetler değişse bile, değişmeyen önemli bazı hazırlık aşamaları bulunmaktadır. Pazarlama yapan birçok markanın, yüksek takipçi albenisine hemen kapılması ve başlar başlamaz büyük bir ticari kaygı taşımaları yapılan en büyük hatalardandır.

Çünkü bu iki tutumda olmak sizi bir süre sonra inorganik faaliyetlere sürükleyecek ve bu da yapacağınız pazarlamada çalışmasında büyük bir eksi değer yaratacaktır. Tüm sürecin sonunda elinizde sadece suni bir takipçi kitlesiyle kalmak istemiyorsanız şimdi bahsedeceklerimiz çok önemli. 

 

İyi bir sosyal medya pazarlaması, iyi bir hazırlıktan geçer. 

  • Amaç ve hedefleri belirlemek (En uygun kitlenin bulunması ve tanınması)
  • Sosyal medya ağını belirlemek (Hedef kitleninn yoğunlaştığı platforma uygun ve etkili içerikler hazırlamak)
  • İçerik Stratejisi Oluşturmak (Marka özelinde, kitleye uygun ilgi çekici interaktif içerikler belirlemek: kampanya, etkileşim çekilişleri, uygulamalı ve göstermeli içerikler gibi) 
  • Bütçe belirlemek (Hedeflenen kitleye ve piyasa rekabetine göre yapılacak tanıtımlar için en doğru miktarı tanımlamak)

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.