Linkedin Nedir? Linkedin Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Linkedin Nedir? Linkedin Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Aralık 25, 2023

Linkedin, bir markanın tanıtımını yapabileceği, diğer marka ve kişilerle iletişim kurabildiği bir sosyal medya platformudur. Bu platformda gerçekleştirilecek olan pazarlama faaliyetleri bir markanın hem kurumsal dünyada hem de tüketiciler tarafından bilinirliği artırabilmektedir. Özellikle marka, B2B pazarlama ile faaliyet gösteriyor ve diğer pazarlama çalışmalarını nasıl yapacağı konusunda emin olamıyorsa Linkedin kullanarak geniş çaplı bir faaliyet yürütmesi marka açısından daha kararlı bir pazarlama stratejisi olacaktır. Ayrıca Linkedin iş ilanları özelliği ile markanın aradığı nitelikteki  çalışanlara da ulaşmasını sağlayan bir platformdur. Böylece markanın yürüteceği Linkedin pazarlama stratejileri, ilan verme ve işe alım süreçlerinin de başarısın artıracaktır. Peki, tüm bu çalışmalar Linkedin’de nasıl yürütülmelidir?

 

Profil Optimize Edilmelidir.

 

Bir marka veya işletmenin Linkedin pazarlaması için Linkedin’de dikkat çekebileceği, bilgilendirici ve etkileyici bir Linkedin profili oluşturması gerekmektedir. Markanın Linkedin profilinde ürün ve hizmetlerine dair detaylı bilgiler eklemesi, marka kimliğini yansıtacak metinler, sloganlar kullanması gerekmektedir. Bu markanın Linkedin profilinin etkileyici ve çekici bir hale gelmesini sağlayarak markanın diğer marka ve kişilerle etkileşim kurmasını kolaylaştıracaktır.

 

Sosyal Medya Takvimi Oluşturulmalıdır.

 

Kararlı bir Linkedin pazarlaması için bir markanın kesinlikle paylaşımlarını daha öncesinden belirlediği bir takvime göre periyodik şekilde yapmalıdır. Bu sayede hem markanın hem içeriklerini hazırlaması hem de paylaşım yapması çok daha düzenli ve programlı bir şekilde ilerleyecektir. Haftalık veya  aylık olarak belirlenebilen paylaşım takvimleri ile markanın müşteri kitlesi ile daha sıkı ve güçlü bir iletişim kurabilir. Etkileşim oranlarını üst seviyelere ulaştırabilir.

 

Bilgilendirici İçerik Paylaşımı Yapılmalıdır.

 

Linkedin’de kullanıcılar diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi, eğlenceli ve keyifli videolar izleme, arkadaş çevresinin neler yaptığı veya ne düşündüklerini takip etmek için bulunmaz. Bu Linkedin’i diğer sosyal medya mecralarından ayıran en önemli özellik, bilgiye yönelik içerik üretimidir. Diğer sosyal medya platformlarının aksine Linkedin daha kurumsal bir alandır. Bundan dolayı marka ve kişilerin Linkedin’de paylaştığı içerikleri, kurumsal alan düşünülerek seçilmeli ve düzenlenmelidir. Ancak içerik paylaşılırken dikkat edilmesi gereken ilk konu markanın kendi sektörüyle veya faaliyetleri ile ilgili bilgilendirici içerikler paylaşmasıdır. Paylaşımların içeriği ne olursa olsun mutlaka doğru bilgiler içermeli, diğer marka ve kişileri yanıltan paylaşımlardan uzak olmalıdır. Her platformda olduğu gibi içerikler özgün olmalıdır. Bu tarz doğru ve bilgilendirici paylaşımlar markanın şeffaflığını ve saygınlığını artırırken markanın Linkedin sayfasının zaman içinde doğru bilgiye ulaşmak için kişiler tarafından tercih edilen bir kaynak haline gelmesini sağlar. Bu Linkedin pazarlaması için yapılması gereken en önemli unsurlardan bir tanesidir.

 

Etkileşimi Artırmak için Video Paylaşımı Yapılmalıdır.

 

Linkedin’de markanın paylaştığı videoların marka için özel olarak hazırlanmış olması o markanın sektöründeki değerini artıracaktır. Bunun yanında markanın faaliyet alanıyla ilgili kaliteli videolara Linkedin sayfasında yer vermesi de daha fazla etkileşim alarak sektördeki kullanıcı ve markaların akış sayfasına çıkma olasılığını daha da artırıp bu kişi ve markalarla iletişim kurulmasını sağlayacaktır. Videoların paylaşılması markanın Linkedin pazarlaması açısından başarıya ulaşması artacaktır.

 

Gönderilerde Hashtag Kullanılmalıdır.

 

Sosyal medyada kullanıcıların ilgilendikleri konu başlıklarındaki içeriklere ulaşmasını sağlayan hashtag kullanımını, markanın Linkedin pazarlama çalışmalarının bir parçası haline getirmesi markanın hedef kitlesini ciddi anlamda genişletmesini sağlayacaktır. Markanın paylaştığı gönderilerde faaliyet alanı ile ilgili hashtagler kullanması, o alanla ilgilenen kişi veya işletmelerin karşısına çok daha kolay düşer. Linkedin pazarlama faaliyetlerinde markanın hashtag kullanması potansiyel müşteri bulma konusunda yardımcı olacaktır.

Linkedin Reklamları Yayınlanmalıdır.

 

Bir markanın bu mecrayı en etkin şekilde kullanabilmesinin yollarından birisi de Linkedin reklamlarını, Linkedin pazarlama stratejisine dahil etmesidir. Markanın bu tür tanıtma çalışmaları ile ürün ve hizmetlerini daha çok kişiye ulaştırması kolaylaştıracaktır. Özellikle yoğun rekabetin yaşandığı bir sektörde faaliyet gösteren bir marka, reklam yayınlama gibi etkili bir yöntemle, Linkedin pazarlama çalışmalarında hedefe ulaşması daha kolay ve isabetli olacaktır. 

 

Profil Performansı Takip Edilmelidir.

 

Linkedin pazarlaması markanın paylaşımlar yapması ile sonlanmaz. Yapılan pazarlamanın nasıl sonuçlar getirdiğini markanın takip etmesi, markanın Linkedin pazarlaması için ileride atacağı adımları daha isabetli atmasını sağlayacaktır. Diğer marka temsilcileriyle etkileşim içerisinde olması ve sektörün önde gelenleriyle iletişim halinde olması önemlidir.

 

Sonuç olarak Linkedin pazarlamasında bir markanın başarıya ulaşması için Linkedin profili oluştururken detaylı bilgiler vermesi, bilgilendirici gönderi ve videolar paylaşması, bu paylaşımlarda hashtag kullanmayı ihmal etmemesi, diğer marka ve kişilere ulaşmak için reklam yayınlaması ve  paylaştığı gönderiler ile reklamları analiz etmesi oldukça önemlidir.

 

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.