Instagrama Yüksek Kalitede Video Nasıl Yüklenir?

Instagrama Yüksek Kalitede Video Nasıl Yüklenir?

Ağustos 15, 2023

İnstagram yüklenen görüntülerin daha hızlı paylaşılması, farklı ölçlerde çekilen görüntülerin paylaşım türüne göre yeniden boyutlandırılması gibi nedenlerle uygulanan kalite düşürme işlemi yüzünden çok kaliteli olan fotoğraflarınızın ve videolarınızın paylaştığınızda kalitesinin düştüğünü görmekten sıkıldıysanız işte yapmanız gerekenler.
Öncelikle tüm paylaşımlarınız için instagram uygulaması üzerinden yapmanız gereken birkaç ayar değişikliği var.
Instagram’da bir içerik yüklemeden önce ‘’Veri Tasarrufu’’ butonunu kapatmanız “Yüksek Kalitede Yüklemeler” butonunu aktifleştirmeniz gerekiyor.

 

Yüksek kalitede reels nasıl yüklenir? Yüksek kalitede story nasıl yüklenir?

 

  • Instagram profilinizi açın
    Sağ üst köşede yer alan üç çizgiye dokunun.

  • “Ayarlar” seçeneğine dokunun.

 

  • “Veri kullanımı ve medya kalitesi” bölümüne gidin.

 

  • ‘’Daha Az Hücresel Veri Kullan’’ seçeneği aktif ise kapatın.
    “En yüksek kalitede yükle” seçeneği aktif değilse aktif hâle getirin.

 

Yüksek kalitede reels nasıl çekilir?

1. Yüksek kaliteli bir video çekmek için kaliteli bir akıllı telefon veya kamera kullanmanız gerekir.
2. Doğal ışık kullanmak başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olur, bu nedenle mümkünse açık bir alan seçin. Eğer iç mekanda bulunuyorsanız odanın en iyi ışık aldığı noktayı tercih edin.
3. Reels videonuzun sarsıntısız olması için cihazı sabit tutmaya özen gösterin. Sarsıntıyı azaltmak için iki elinizi kullanın veya bir tripod kullanın.
4. Kameranızın temiz olduğundan emin olun. Temiz bir kamera lensi, videonuzun net ve keskin görünmesini sağlar.
5. Videonuzun kalitesini artırmak için ses kaydınıza özen gösterin. Gürültülü ortamlardan kaçının ve mikrofon kullanmanız gerekiyorsa harici bir mikrofon kullanın.
6. Video ölçülerinin 1080×1920 olduğuna emin olun. Bu sayede instagram videonuzu yeniden boyutlandırmayacak, kaliteyi düşürmeyecektir.
7. 4K – 60FPS ayarıyla çekim yapmanız videonuzun yüklenirken daha fazla sıkıştırılmasına ve böylece kalitesinin daha fazla düşmesine neden oluyor. 30FPS yeterli olacaktır. 30 ile 60 FPS arasında kalite açısından herhangi bir fark bulunmuyor.
8. Transfer süreci: Çektiğiniz videoyu İnstagramda paylaşmak için bilgisayardan telefonunuza aktarmanız gerekiyorsa kalitenin düşmesini önleyecek Airdrop, WeTransfer, Google Drive, Yandex Disk, Telegram (sıkıştırmadan gönder seçeneği), WhatsApp (belge olarak gönderme seçeneği) gibi platformları tercih edebilirsiniz.

Instagramda hikaye kalitesi neden düşer?

Kahvenizi, kitabınızı aldınız bir güzel yerleştirdiniz ve o mükemmel fotoğrafı çektiniz. Fotoğrafı story olarak paylaşmadan önce bir müzik ve birkaç tane de güzel GIF eklediniz. Paylaşımı yaptıktan sonra storynizde gördüğünüz fotoğrafın galerinizdekine oranla oldukça kalitesiz olduğunu farkettiniz. Çünkü storylerde GIF ya da müzik kullanmak, story kalitenizi %40 oranında düşürebiliyor. Bu yüzden storylerde GIF ve müzik kullanmaktan uzak durmalısınız.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.