Instagram Yayın Kanalı Nasıl Oluşturulur?

Instagram Yayın Kanalı Nasıl Oluşturulur?

Eylül 13, 2023

Sosyal medya dünyasının liderlerinden biri olan Instagram, kullanıcı deneyimini farklı özellikler ile güncelleyerek iyileştirmeye devam ediyor. Instagram Yayın Kanalı özelliği son güncellemelerden biri oldu.

Yayın kanalı özelliği, içerik üreticilerinin veya bir kitleye hitap eden kullanıcıların içeriklerini daha iyi göstermelerine ve aktarmalarına olanak tanıyor. Instagram’ın yeni özelliklerinden olan ‘’Yayın Kanalı Nedir ve Nasıl Kullanılır?” detayları beraber inceleyelim.

Instagram Yayın Kanalı Nedir?

Instagram Yayın Kanalı, kullanıcıların profillerini kitleleriyle daha iyi etkileşime girmesine yardımcı olan bir özelliktir. Whatsapp ve Telegram grup sohbetleri özelliğine kısmen benzeyen tek kişinin paylaşım yapabildiği ‘’yayın kanalı’’ özelliği içerik üreticileri ve hedef kitleleri arasındaki iletişimi doğrudan güçlendiriyor. Bu özellik sayesinde, kişisel hesaplar ve içerik üreticileri artık kitleleleri ile fotoğraf, video, anket ve sesli notlar paylaşabiliyorlar.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde test edilmeye başlandıktan sonra Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de de Ağustos 2023 itibariyle sınırlı sayıda içerik üreticisinin hizmetine sunuldu. Yakın zamanlarda tüm kullanıcıların erişimine açılması bekleniyor.

Instagram Yayın Kanalı Nasıl Kullanılır?

Instagram Yayın Kanalı özelliği, henüz tüm Instagram kullanıcılarının hizmetine sunulmamıştır. Yayın kanalı özelliğinin aktif olup olmadığını kontrol etmek ve yeni bir kanal açmak için aşağıdaki adımları izleyeyebilirsiniz.

 1. Profilinize gelin.
 2. Sağ üst kısımda yer alan “+” butonuna tıklayın.
 3. Alt kısma indiğinizde ‘’kanal’’ seçeneğini göreceksiniz.
 4. “Yayın kanalı oluştura dokunun. Buradan şunları yapabilirsiniz:
 • Kanalınıza isim verebilirsiniz.
 • Kanalınız için bir hedef kitle seçebilirsiniz.
 • Kanalınızın yayın süresini seçebilirsiniz.
 • Kanalınızı profilinizde göstermeyi seçebilirsiniz.
 1. Bu seçenekleri işaretledikten sonra ‘’Oluştur’’ butonunu işaretledikten sonra kanal açma işlemini tamamlayabilirsiniz.

 

Yayın Kanalı, Instagram deneyiminizi daha kişiselleştirilmiş ve kullanıcılar arası bağ güçlendirmeye yönelik bir kullanım ile avantaja dönüştürür. İlgi alanlarınıza göre paylaşımları bir noktada bulmanızı kolaylaştırırken, kendi içeriklerinizi paylaşarak daha büyük bir kitleyle etkileşime girmenize yardımcı olur.

 

Whatsapp ve Telegram grup sohbetlerinden farklı olarak kanal özelliğinde tüm içerikler sadece yayın kanalı sahibi tarafından yapılabiliyor. Katılımcılar sadece emoji kullanarak tepki verebiliyorlar. Eğer yukarıdaki adımları izleyerek bir kanal oluşturduysanız ve kanalı aktif olarak kullanmak istiyorsanız şu adımları izleyebilirsiniz;

 • Mesajlar kısmından ‘’Kanallar’’ sekmesini seçin.
 • Bu kısımda önceden oluşturduğunuz kanalı veya katıldığınız kanalları görebilirsiniz.
 • Oluşturduğunuz kanala tıkladıktan sonra paylaşım seçeneklerinize göre katılımcılara fotoğraf, video, ses kaydı, anket veya yazılı mesaj gönderebilirsiniz.
 • Kanalınızdaki katılımcılar paylaşımlarınızı yanıtlayamasa bile paylaşımlarınıza tepki verebiliyorlar ya da anket oluştururak onlarında fikirlerini görebilirsiniz.
 • Önceden akışta paylaşılmış bir içeriğinizi ‘’Paylaş’’ butonuyla kanalınıza yönlendirebilirsiniz.

Instagram’ın yayın kanalı özelliği, Instagram içerik üreticileri ve işletmeler için büyük bir avantaj sağlıyor. Bu özelliği kullanarak Instagram’da içeriğinize yönelik uygun bir topluluk oluşturmak için yayın kanalı açıp veya ilginizi çeken konularda var olan yayın kanallarına katılarak kanal özelliğini aktif kullanabilirsiniz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.