Instagram SEO Nedir?

Instagram SEO Nedir?

Ocak 29, 2024

Sosyal medyanın en popüler platformlarından biri olan Instagram, milyonlarca kullanıcının günlük olarak etkileşimde bulunduğu bir ortam olmaya devam ediyor. Ancak, sadece güzel fotoğraflar ve reel videoları paylaşmak veya etkileşim almak yeterli değildir. Instagram’ın algoritması, içerikleri sıralamak için çeşitli faktörlere göre çalışır. Bu noktada Instagram SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri devreye girer.

Instagram SEO veya Instagram arama motoru optimizasyonu, bir sosyal medya hesabının  içeriklerinin ve profilinin performansını artırmak için kullanılan bir tekniktir. Sosyal medya içerik üreticisinin içeriği ile ilgilenebilecek kullanıcıları hedeflemek için anahtar kelimeler gibi belirli kriterleri kullanarak arama sonuçlarını ve Instagram algoritmasını beslemesidir.

Bir işletmenin veya sosyal medya içerik üreticisinin Instagram SEO çalışmaları ne kadar iyi olursa, algoritmanın kullanıcıların sorgularını üretilen içerik ile eşleştirme olasılığı da o kadar artar ve keşfedilme şansı yükselir. Kullanıcı adları, hashtag’ler ve konumlar gibi değişkenlerin tümü instagram arama sonuçlarında görünür, bu da bunların optimize edilmeye ve Instagram SEO çalışmalarına entegre edilmesi gerektiğini gösterir. Birisi Instagram’da bir konu üzerine arama yaptığında, Instagram SEO çalışmaları üretilen içeriklerin en iyi sonuçlarda görünmesine yardımcı olur. Bu, oluşturulan içeriğin yanı sıra ses, etiketler ve onunla ilişkili yerleri de içermektedir.

Instagram SEO Neden Önemlidir? 

Instagram SEO 2024’te her zamankinden daha da önemli hale geldi. Eskiden insanlar yeni instagram içeriğini hashtag’ler veya Keşfet sayfası aracılığıyla buluyordu. Günümüzde arama sonuçları amaç odaklı ve daha hassas hale geldi. İnsanlar sosyal medya platformlarına , özellikle de TikTok gibi heyecan ve trend odaklı platformları daha çok arama motoru gibi kullanmaya başladı. İnsanların hashtag’lerden ziyade belirli anahtar kelimeleri arama olasılıkları daha çok yükseldi, bu da Instagram anahtar kelimelerine ve genel Instagram SEO sağlığına odaklanmanın çok daha önemli olduğunu göstermektedir. 

 

Instagram SEO Çalışmaları Neden Yapılmalıdır?

 

Instagram SEO işletmeleri ilgili içerik arayan kişilerle buluşturur. İşletmelerin dönüşüm gerçekleştirme olasılığı daha yüksek olan potansiyel müşterilerden oluşan etkileşimli bir takipçi kitlesi yaratmaya yardımcı olabilir.

Araştırmalar Instagram kullanıcılarının deneyimlerinin bir parçası olarak markalarla etkileşim kurmak istediklerini gösteriyor. Instagram’a göre kullanıcıların her gün ziyaret ettiği  200 milyondan fazla işletme hesabı var. Instagram kullanıcılarının yaklaşık %50’si platformda yeni marka, ürün ve hizmetler keşfettiklerini söylüyor. Kullanıcıların yaklaşık %44’ü ayrıca etiketleri kullanarak haftalık olarak platform aracılığı ile ürün satın alıyor.

Birçok kullanıcı Instagram’ı işletmeleri, markaları, hizmetleri ve ürünleri keşfetmek için görüyor. İşte bu yüzden platformda mümkün olduğunca görünür olmak için Instagram SEO planlamaları yapmak önemlidir.

 

Instagram SEO Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

  • Arama Metni: Kullanıcıların Instagram arama çubuğuna yazdığı her şeyi içerir. Daha önce de değindiğimiz gibi Instagram SEO çalışmalarına; kullanıcı adları, etiketler ve konumların yanı sıra altyazılar hatta biyografiler de dahildir.

 

  • Kullanıcı Etkinliği ve Tercihleri: Bir kullanıcının beğenileri, beğenmedikleri ve önceki etkinliklerinin tümü Instagram algoritmasını ve SEO’yu nasıl beslediğini etkiler. Doğal olarak, Instagram SEO çalışmaları yapılması halinde bir kullanıcının daha önce etkileşimde bulunduğu hesaplar ve hashtag’ler, etkileşime girmedikleri hesaplardan daha üst sıralarda yer alacaktır. Karşılıklı bağlantılarla takip edilen hesaplar ve hashtag’ler, kullanıcıyla önceden bağlantısı olmayanlara göre daha avantajlı bir sıralamaya sahip olacaktır. 

 

  • Popülerlik: Bir kullanıcı sevimli kedi videoları ile ilgileniyorsa, en tatlı kedicik çay partisi videosunun kullanıcının arama sonuçlarında veya akışında çıkacaktır. Bu açıdan Instagram SEO, Google SEO işleyişine benzer. ‌Popüler, güvenilir içerik en üst sıralara çıkar. Tıklamalar, beğeniler, paylaşımlar ve takiplerin hepsi rol oynuyor. 

 

  • Alternatif Metin: Paylaşılan içeriklere alternatif metin eklenmesi Instagram algoritmasının içeriği tanımlamasında ve içerikle ilgilenen kişilerin önüne çıkarmasını sağlıyor. Instagram SEO çalışması yaparken içeriklere alternatif metin eklemeyi unutmamak önemlidir.

 

Sonuç olarak Instagram SEO stratejilerini doğru ve etkili bir şekilde uygulamak, işletmelerin profillerinin keşfedilme potansiyelini artırarak daha geniş bir kitleye ulaşmalarına olanak tanır. Profil bilgilerinde doğru ve açıklayıcı metinler kullanmak, uygun hashtag’leri seçme, etkileşimi artırma, kaliteli içerik üretme, instagram hikayelerini kullanma, anahtar kelimeleri stratejik olarak yerleştirme ve analitik araçları kullanma gibi adımlar, işletme ve markaların sosyal medya varlıklarını güçlendirmelerine ve izleyici kitlelerini artırmalarında yardımcı olacaktır. 

 

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.