Instagram Reklam Hesabım Kısıtlandı Ne Yapabilirim?

Instagram Reklam Hesabım Kısıtlandı Ne Yapabilirim?

Ağustos 15, 2023

Öncelikle bir sosyal medya platformu üzerinden reklamlarla performans elde etmek isteyenlerin ilk olarak ilgili platformdaki şartları öğrenmeleri ve bu kurallara göre hareket etmeleri çok önemlidir. Aksi halde kural ihlalini kişi bilerek veya bilmeyerek yaptığında çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu yaptırımlar arasında en çok sorun çıkaranlardan biri de Instagram reklam hesabı kısıtlanmasıdır.

Instagram Reklam Hesabı Kısıtlanması

Instagram reklamlar ile pek çok hesap sahibi ciddi bir gelir elde etmektedir. Ancak bazı durumların ortaya çıkması ile hesap sahibinin reklam verememesi gibi bir yaptırım uygulanmaktadır. Bu durumda bireyin reklam geliri ortadan kalkmış olur. Hızlı bir şekilde çözüme ulaştırılması gereken bu sorun için hesap sahibinin ele alması gereken çok sayıda işlem vardır.

 • Kuralları İnceleyin

Reklam hesabınızın kısıtlanmasına sebep olabilecek bir ihlal yapıp yapmadığınızı öğrenmek adına kendinizi inceleme altına alın. Instagram reklam verme kurallarını okuyup bunlar arasından uymadığınız bir kural olup olmadığını bulmaya çalışmalısınız. Eğer problemi bu şekilde tespit edebilirseniz sorunu çözüp yeniden başvuru yapabilirsiniz.

Instagram Reklam Kısıtlanmasına Neden Olan Durumlar

Instagram reklam hesabının kısıtlanmasına yol açan genel durumlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Cinsellik veya pornografik reklam paylaşımı
 2. Küfürlü reklamlar
 3. Sık yapılan imla sorunları
 4. Küfür barındıran içerikler
 5. İllegal reklamlar şeklinde olacaktır.
 6. Noktalama hataları
 7. Kişileri aldatmaya yönelik reklamlar

Bu durumlardan herhangi birini ihlal ettiyseniz ilgili reklamları kapatıp ve gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra yeniden Instagram reklamları için başvuru yapabilirsiniz.

 • Reklam İçeriklerini Gözden Geçirin

Reklam içeriğinin görsel ve yazı açısından birbiriyle uyumsuz olması, verilmek istenilen mesajın doğru biçimde ifade edilmemiş olması gibi bazı durumlar da reklam hesabınızın kısıtlanmasına yol açabilir.

 • Bağlantı Yönlendirme Sorunu

Bir başka uyumsuzluk durumu da reklam içeriği ve bağlantı arasındaki problemdir. Eğer içerik alakasız başka bir linke yönlendirme yapıyorsa veya linke tıklanıldığı zaman boş bir sayfa, hatalı bir sayfa gösteriliyorsa bu durumda da bireyin Instagram reklam engeli ile karşılaşması söz konusu olabilir. Reklamların linklerinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz.

 • Yetkililerle İletişime Geçin

Tüm incelemeleri yaptıktan sonra eğer herhangi bir ihlalde bulunmadığınızdan, tamamen her şeyi kurallara uygun biçimde yaptığınızdan emin olduysanız sistemsel bir hata ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu durumda Facebook Yardım Merkezi ile iletişime geçerek neden böyle bir sorunla karşılaştığınızı sorabilir ve yeniden reklam hesabınızın aktif hale getirilmesini talep edebilirsiniz.

 • Kendi Sektörünüzde Uzmanlarla Çalışın

Probleminizi kendiniz çözemiyorsanız, her incelemeyi yaptıktan sonra hesabınızın reklam erişimi sorununu neden yaşadığını tespit edemiyorsanız sosyal medya uzmanlarından hesabınızı incelemesi için yardım talep edebilirsiniz. Sosyal Medya Yönetim Hizmeti aldığınız firmanın, sizin sektörünüzde garantili çalışmalar yaptığından emin olmalısınız.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.