Instagram Reels Reklamı Nasıl Verilir?

Instagram Reels Reklamı Nasıl Verilir?

Ağustos 15, 2023

Reels sayesinde büyük küçük işletmeler, çeşitli markalar, tanıtılması gereken ürünler, dönemsel düzenlenen kampanya ve indirimler, bir bölgede düzenlenecek fuarlar, seminerler vb. gibi çok sayıda duyuru anında hedef kitlenin karşısına çıkarılmaktadır. Direkt olarak reklam verenin hedef kitlesine bilgi veren sosyal medya dışında daha geniş ve avantajlı bir dijital reklam alanı bulunmamaktadır.

Sosyal medya platformlarında kullanıcılar kendi haklarında belirttikleri bilgiler sayesinde platformun algoritmasında kategorize edilir. Reklamlar direkt olarak kimin karşısına çıksın isteniyorsa ilgili kategoride yer alan insanların karşısına çıkarılmaktadır. Bu sayede Instagram Reel reklamlarının en verimli sonuç alınan pazarlama stratejilerinden biri olduğunu belirtmek abartı olmayacaktır. Instagram Reels Reklamı Nasıl Verilir? sorusunun cevabını adım adım anlatacağız.

Instagram Reels Reklamı Vermek

Instagram Reel reklamı vermek isteyen kişiler Meta Reklam Yöneticisi üzerinden reklam oluşturur. Oluşturulacak olan reklam içeriğine ses dosyası eklemek, video içerik hazırlamak, bağlantı ekleyerek istenilen yere reklamın hitap ettiği kişiyi yönlendirmek mümkündür.

 • İlk olarak reklam vermek isteyen kişinin bir Instagram hesabının olması gereklidir.
 • Reel reklamı vermek için hesap sahibinin önceden bir Reel paylaşması gerekmektedir.
 • Ardından Reklam Yöneticisi bölümüne tıklayarak +Oluştur kısmına seçiniz.
 • Bu aşamada reklamın verilme amacını seçmeniz gerekmektedir. Bu amaçlar; Trafik, Bilinirlik, Etkileşim şeklinde kategorize edilmiştir. Hangi amaçla gönderi oluşturuyorsanız o alanı seçip devam etmelisiniz.
 • Reklamı kaliteli bir biçimde oluşturmanız alacağınız etkileşimi arttıracağı için sosyal medya içerik uzmanlarından yardım alabilirsiniz.
 • Reklam Alanları kısmına tıklayıp buradaki seçenekler arasından Otomatik Reklam Alanlarına tıklayınız.
 • Manuel Reklam Alanları kısmını seçerseniz de Mağaza, Reels, Keşfet, Hikayeler, Akış biçiminde farklı Instagram Reklam Alanı eklemelerini yapmayı unutmamalısınız.
 • Reklam kreatifi bölümüne tıklayıp buraya ilgili Reels videosunun URL’sini yapıştırmanız gerekmektedir. Bilinirlik bölümünü seçenler ise internet adresi ekleme seçeneğine sahip olurlar. Bir Yönlendirme Adresi Ekle kutusunu işaretlediklerinde URL’yi yapıştıracakları alana ulaşabilirler.
 • Instagram Reel videosunun internet adresini eğer bulamıyorsanız bilgisayarınızdan Instagram.com adresine girip buradan hesap profilinize gidip Reels bölümüne tıklayın ve üst araç çubuğunda bulunan bağlantıya tıklayın. Mobil uygulama üzerinden profilinizi açıp profilinize girebilir ve paylaştığınız Reels arasından reklam vereceğiniz Reel’i bulup alt kısımda ‘Bağlantıyı Kopyala’ seçeneğine de tıklayabilirsiniz.
 • URL kopyaladıktan sonra Reklam Yöneticisi kısmına tıklayın. Burada bulunan İnternet Sitesi Adresi kısmına URL’yi yapıştırın.
 • Son adım olarak Bir Eylem Çağrısı seçip reklamınızı oluşturun. Artık oluşturduğunuz Instagram Reel reklamı hedef kitlenizin karşısına çıkmaya hazır hale gelmiştir.
instagram reels reklamı nasıl verilir?

instagram reels reklam

Instagram Reels İstatistiklerini Anlama

Instagram reel reklamı verdikten sonra ilgili reklama ait istatistikleri görüntüleyerek reklamın verimliliğini ölçmek mümkündür. Bunun için şu adımları takip etmelisiniz;

 • Reklam verdiğiniz hesabınızın profil bölümüne gidin ve buradan Reklam Araçları kısmına tıklayın.
 • Yönet bölümüne tıklayıp karşınıza çıkan menüden Geçmiş Reklamlar kısmına tıklayın.
 • İstatistikleri Gör kısmına tıkladığınızda karşınıza bugüne kadar verdiğiniz reklamlar çıkacaktır. Reklamı seçip durumunu kontrol edebilirsiniz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.