Instagram Post Boyutu Nasıl Ayarlanır?

Instagram Post Boyutu Nasıl Ayarlanır?

Ağustos 15, 2023

İnstagram’da takipçi sayınızı arttırmak veya işletme hesabınızı büyütmek için kaliteli gönderiler paylaşmalısınız. Bu nedenle, paylaştığınız postların boyutunu doğru ayarlamak sizin için önemli bir görev. İyi bir gönderi paylaşımı için vurgulamak istediğiniz yerleri doğru bir şekilde ayarlamalısınız.

 

Instagram, diğer platformlardan farklı birçok özellik sunmaktadır. Bunlar arasında reels, post, hikaye seçenekleri yer alır ve her biri için post boyutunu doğru ayarlamanız çok önemli. Gönderilerinizin uygun bir boyutta ayarlanması, Instagram’da keşfedilme oranınızı arttırır. Instagram, gönderileri öne çıkarmak için farklı metrikler kullanır ve gönderi boyutları da bu metriklerden biridir. Keşfedilmek istiyorsanız, boyutlara dikkat etmelisiniz. Yanlış belirlenen boyut, içeriğinizin heba olmasına neden olabilir. Takipçilerinizin canını sıkabilir ve etkileşim oranınızı düşürebilir. Özellikle bir işletme hesabınız varsa, satış oranlarınız ciddi derecede etkilenebilir.

 

 

İnstagram’da Doğru Paylaşım Oranları Nedir?

 

Gönderi ölçüleri 1080 x 1080 olabilir. Bu kare fotoğraf paylaşmak isteyenlerin kullanacağı gönderi boyutudur. Yatay fotoğraf paylaşmak istiyorsanız eğer yatay fotoğrafın ölçüleri 1080 x 566 px olmalıdır. Instagram’da paylaşılacak dikey fotoğraflar için de gönderi boyutlarının 1080 x1250 px ölçülerinde olması gerekmektedir. Hikâye boyutu 1080 x 1920 px ölçülerindedir. Hikâye oranları 9:16 oranına uygun olmalıdır. Bunlarla beraber hikayenize ekleyebileceğiniz video ve fotoğraflarının maksimum dosya boyutu 4GB’dır.

Reels paylaşımları için 9:16 oranında yani 1080 x 1920 pixel boyutlarında paylaşımlarınızı ayarlamanız gerekmektedir. Özellikle profil düzenin etkili olması için bu noktada kapak görseli kullanmaya da önem vermelisiniz.

 

 

İnstagram Post Boyutu Ayarlama Uygulamaları

 

Instagram post boyutu ayarlamak için, NoCrop, InstaSize ve Insta Square Marker gibi uygulamalar kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde çözünürlüğü bozmadan kaliteli fotoğraflar paylaşabilirsiniz. Bu şekilde, daha kaliteli gönderiler paylaşabilir ve takipçilerinizin ilgisini çekebilirsiniz. Aynı zamanda paylaşımlarınızı hazırlarken Canva gibi platformalardan yararlanabilir, oradaki hazır ölçüleride kullanabilirsiniz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.