Instagram Hikaye İzlenmeleri Nasıl Artırılır?

Instagram Hikaye İzlenmeleri Nasıl Artırılır?

Aralık 22, 2023

2016 yılında kullanıcılara sunulan Instagram, hikaye özelliği günümüzde her gün yaklaşık olarak 1 milyara yakın kişi tarafından kullanılıyor. Kullanıcılar,  Instagram’da hem kişisel olarak hem de oluşturdukları işletmeler için bu özelliği sıklıkla kullanıyor. Ancak yine birçok kullanıcı ‘’Instagram hikaye izlenmelerim düştü’’ gibi şikayetleri dile getiriyor. 

Instagram’ın sürekli değişen algoritmasıyla hikaye izlenmeleri son aylarda tüm kullanıcılarda düşüşe geçti. Instagram hikaye izlenmelerini artırmak için ilk önce hikayeyi yalnızca paylaşmaktan vazgeçmek ve bir plan dahilinde ilerlemek gerekmektedir. 

 Peki,  instagram hikaye izlenmeleri nasıl artırılır? 

 

Özgün ve Çekici Hikayeler Oluşturun!

 

Diğer kullanıcıların ilgisini çekmek için hikayelerinizi görsel olarak çekici hale getirmek son derece önemlidir. Renkli ve dikkat çekici görseller kullanılmalıdır.

Instagram, içerisinde barındırdığı tüm özelliklerin kullanılmasını istemektedir. Post, reel, hikaye ve canlı yayın formatlarının hepsinin kullanılmasını istediği gibi hikaye sekmesi içerisinde yer alan çıkartmalar yani stickerlar, konu etiketi, geri sayım, hatırlatma ve konum etiketi gibi tüm araçlarını kullanmak etkileşime katkı sağlamaktadır. Instagram hikaye sekmesi içerisinde yer alan araçlar ile daha görünürlüğü yüksek tasarımlarla daha fazla izlenme sağlanabilir.

 

Yaratıcılık, instagram’da başarılı olmanın kilit rollerinden birisidir. Takipçiler doğal ve saöimi gördüğü kullanıcıları veya içerik üreticilerini takip etmeye eğilimlidir. Instagram’da kullanıcılarında doğallık ve özgünlük görmek istemektedir. Başka kullanıcıların içeriklerinden ilham alınsa dahi revize edilmeli ve uyarlanarak özgün bir hale getirilmelidir.  İçeriğin kalitesi çok önemli olsa da, iyi ses ve video ekipmanlarının da yeri ayrıdır. Özgün içerik paylaşmak her ne kadar kullanıcıların ‘’instagram izlenmelerim düştü’’ sorusuna yanıt olsa da kendi başına yeterli bir çözüm olmayacaktır.

 

Etkileşim Sağlayacak İçerikler Paylaşın!

 

Kullanıcılar ile etkileşim kurmak, hikayeleri daha fazla kişiye göstermenin etkili bir yoludur. Hikaye sekmesi içerisinde yer alan anket, test ve sorular araçları kullanılarak takipçiler ile interaktif bir katılım oluşturmak daha fazla kişiye hikayeleri gösterecektir. Takipçilere sorulan bir soruya  göre seçim yapmalarını isteyip instagram hikaye izlenmeleri artırılabilir. Örneğin, takipçilerden  ‘’bugün nasıl hissediyorsun?’’ gibi ankete davet soruları ile seçim yapmalarını isteyerek sonuçlara göre bu sonuçları paylaşılabilir. 

 

Instagram hikaye izlenmeleri önemli fakat söz konusu instagram hesabı büyütmek olduğunda, kullanıcı katılımı da son derece önemlidir. Bu yüzden instagram hikaye içeriği takipçiler ile anketler ve testler paylaşmak gereklidir.

 

Canlı Yayınlar Yapın!

 

Instagram’ın içerisinde yer alan tüm araçlarının kullanılmasını istediği için, hikaye izlenmelerini artırmak için canlı yayınlar yaparak takipçilerle bağ kurmak, hikaye izlenmelerine pozitif etki yaratacaktır. Canlı yayınları hikayede duyurarak, takipçilerin yayından haberdar olmasını sağlanarak potansiye izleyicileri yayına çekerek daha fazla hikaye izlenmesi sağlanabilir. Canlı yayının bir konsepti olmalıdır. Canlı yayınlar sırasında izleyicilerle etkileşimde bulunmak için sorular sorulmalıdır. Bu durum takipçilerle bağ kurmayı sağlayarak hikaye izlemelerini artırma yolunda olumlu sonuç verecektir.

 

Hikayenizde Reels Videolarınızı Paylaşmayın!

 

‘’Instagram hikaye izlenmelerim düştü’’ demeden önce paylaşım süreci göz önünde bulundurulmalıdır. Hikayelerde reel videoları tekrar paylaşılmamalıdır. Çünkü paylaşılan reel videoları takipçiler tarafından zaten görüntülenmektedir.  Takipçiler gördükleri bir içeriği tekrar tekrar görmek istemeyecektir. Hikaye izlenimlerini artırmak için reel videoları tekrar paylaşmak yerine ilk maddede belirttiğimiz gibi sadece hikaye formatına uygun içerikler oluşturarak hikaye izlenimlerin düşüşü azaltılabilir. 

 

Konum Etiketlerini Eklemeyi Unutmayın!

 

Instagram hikaye izlenimlerini artırmak için konum etiketleri eklemek,  içeriğinizi belli bir coğrafi bölgeye yönlendirmenin yollarından birisidir. Bununla birlikte instagram’da konum tabanlı hikayeler, keşfet sayfasında daha görünür paylaşımlardır. Konum etiketleri, daha fazla hikaye görüntülemesi elde etmeye, yeni takipçiler çekmeye ve yeni takipçilerle ilk etkileşimi kurabilmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni ise bir instagram kullanıcısı belirli bir konumdaki içeriği aradığında, gönderileri kendi özet akışında görüntüleyebilmesidir. 

 

Sen de Ekle Çıkartmasını Kullanın!

Instagram, yeni çıkardığı tüm özelliklerin aktif olarak kullanılmasından mutluluk duyar. ‘’Sen de Ekle’’ çıkartması ile bir topluluk oluşturmak önemlidir. Yapılan etkinliklere bu şekilde dahil olunduğu zaman, instagram keşfet içerisinde hikaye içeriklerini geniş bir kitleye göstermektedir. Takip etmeyen bir kitleye içeriklerin gösterilmesi yeni takipçiler ve daha fazla izlenme demektir. Hikaye izlenmelerini artırmak için en hızlı aksiyon veren organik özelliklerdendir.

 

Sonuç olarak Instagram hikaye izlenmelerini artırmak için özgün ve çekici içerikler oluşturmanız, etkileşim sağlayacak içerikler paylaşmanız, canlı yayınlar yaparak kitlenizle iletişim halinde olmanız ve hikayelerinizde konum etiketleri kullanarak takipçilerinize nerede olduğunuzu bildirip konum olarak eklediğiniz yerdeki insanlarla ilk iletişiminizi kurmak oldukça önemlidir.  Bu adımları uygulayarak Instagram hikaye izlenimlerim düşük demek yerine hikaye izlenimleri arttı diyerek hesabınızı büyütme yolunda ilerleyebilirsiniz.

 

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.