Instagram Algoritması 2023

Instagram Algoritması 2023

Ağustos 15, 2023

Instagram’da aktif olarak içerik üreten, üretmek isteyen veya bunun hayalini kuranlar, Instagram Algoritmasının nasıl çalıştığını sorguluyor. Instagram’da bir gönderi paylaştığınızda, kutunun içerisinde dönen çarkların, nasıl çalıştığını bilmek ve buna göre hareket etmek, sizleri heyecanlandırıyor mu?

Instagram Algoritması ve Yolculuk Benzerliği

Bir yolculuğu hayal edelim. Bu yolculuk boyunca kullandığınız araca her ne kadar hakim olursanız, o kadar konforlu ve güvenlikli bir seyahat gerçekleştirirsiniz.  Gideceğiniz yere ne zaman varacağınız, giderken başınıza gelebilecek olası durumları tahmin etmek, zor olmayacaktır. Fakat daha önce hiç kullanmadığınız bir araç ile yola çıktığınızda, başınıza nelerin gelebileceğini tahmin etmeniz imkansızdır. Yalnızca başınıza geldikçe öğrenir, tecrübe edersiniz.

Instagram’da Hesabı Büyütmenin Yolu: Algoritmayı Anlamak

Instagram algoritması da biraz böyle. Sistemin nasıl çalıştığını bilirseniz, bir gönderi paylaştığınızda, bunun peşine ne yaparsanız bu gönderi daha fazla kişiye ulaşır, ne yaparsanız daha fazla beğeni alır, ne yaparsanız daha fazla yorum alır sorularının cevabını kolayca bilirsiniz. Instagram algoritmasının nasıl çalıştığını bilmediğinizde, Instagram’da hesabınızı büyütmenin ne kadar zorlaştığını acı bir şekilde tecrübe edeceksiniz.

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor? (2023)

2022 yılında değişen algoritma ile birlikte, Instagram arayüzünde birden fazla akış görmek mümkün. Akışınızı özelleştirebilir, akışta isterseniz ilgi alanlarınız ve hareketlerinizle ilgili genel gönderileri, dilerseniz en son paylaşılan gönderileri, dilerseniz de sadece favorilerinize eklediğiniz hesapların gönderilerini görebilirsiniz. 

Peki Instagram algoritması, neye göre çalışıyor?

Neden birden fazla akışta, birden fazla şekilde karşımıza farklı akışlar oluşturuyor? Nihai olarak, Instagram’ın amacının kullanıcıyı sitede maksimum sürede tutmak olduğunu söyleyebiliriz. Bunu da, yalnızca ilgilendiği/ilgileneceği içerikleri göstererek başarabiliyor. 

 

Burada teknik terimler, robotik kodlamalar, atom bilimi araştırmaları aramaya çok da gerek yok. Algoritmanın tek amacı, kullanıcıyı sitede daha fazla tutmak. Burada Instagram algoritmasına çalışmak yerine, sosyoloji üzerine biraz çalışmak lazım. Oluşturduğunuz içerikler, algoritma tarafından sevilir mi? Algoritma ile nasıl dost olurum? Cevabı belli: Takipçilerinizin ve potansiyel takipçilerinizin ilgisini, dikkatini ve zamanını çalarak! 

Burada çalmak derken, tabii olayı biraz abartmış olabilirim. Fakat ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum. Kişilerin dikkatini ne kadar yoğun bir şekilde kendinize ve içeriklerinize yöneltirseniz, içeriğinizle daha fazla vakit geçirmesini sağlarsınız. Haliyle Instagram algoritmasının kafasında da şu ışığı yakarsınız: “Bu kullanıcı, bu içeriği sevdi!” o zaman, bu kullanıcı gibi, daha fazla kullanıcı bulmalıyım ki, bu içerik sayesinde kullanıcıyı uygulamada tutabileyim.

Instagram erişimlerim düştü, ne yapmalıyım?

Yukarıda anlattığım mantığın anlaşılmaması ve sürekli bir sihirli değnek aranması sonucu, sorulan en sık sorulardan biri! Erişimlerim neden düşüyor? Nasıl artırabilirim? Yine söylüyorum, cevabı basit ama bunun birden fazla sebebi de olabilir. 

Erişimleriniz düştüyse, bunun sezonsal olarak bile gerçekleşmesi mümkün.

İnsanların dışarıda olduğu bir yaz günü akşamında içerik paylaştığınızda, içeriğiniz ilk 30dk içerisinde yeterince etkileşim almayabilir ve haliyle, daha fazla gruba önerilmeyebilir.

Belli başlı hatalar yapıp, kendi ellerinizle hesabınızın fişini çekmiş de olabilirsiniz. Mesela canlı kanlı kişiler varken, robot ve sahte hesaplar tarafından takip edilmeyi tercih etmiş olabilirsiniz. Haliyle gönderileriniz robotlara erişiyor, e haliyle etkileşim almadığı için de bir sonraki gruba gösterilmiyor.

 

 

Instagram etkileşimlerimi nasıl artırabilirim?

Instagram etkileşim artırma yöntemlerinden en iyisi, doğal olarak tüketilebilecek içerikler oluşturmak. Bir limon sattığınızı ele alalım. Sürekli limonunuzdan bahsederseniz, haliyle profilinizi bir pazar tezgahına çevirebilirsiniz. Çünkü kimse, sizin limonunuzun fiyatını, kalitesini merak etmiyor. En azından Instagram’da gezinenlerin aradığı bu değil.

Doğal olarak tüketilebilecek, fayda odaklı içerikler oluşturmalısınız. Limonunuzun fiyatını ve şeklini pazarlamak yerine, insanlara limonunuzdan nasıl faydalanacaklarını anlatmalısınız. 

Bir limona neden ihtiyaç duyduklarını, viral içerikler içerisine “ürün yerleştirme” stratejisiyle yerleştirmelisiniz. Bunu yaptığınızda, insanlar Instagram’da “fayda sağlamak, eğlenmek vb.” sebeplerinden dolayı aktif olduğu için, doğal olarak kendilerine bir şey pazarlanıyormuş gibi hissetmek yerine, bir fayda sağladığını ve bir kazanım elde ettiğini hissedecek. 

Kısaca, etkileşim artırmak için algoritmayı değil, insanları anlamaya çalışmalısınız.  Algoritmanın amacı basit ve belli.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.