Instagram Abonelik Özelliği Nedir?

Instagram Abonelik Özelliği Nedir?

Ekim 31, 2023

Instagram abonelik özelliği kısa süre duyurdu. Abonelik sistemi, YouTube ve diğer birçok sosyal medya platformunda olduğu gibi kullanıcılar ve içerik üreticileri arasında var olan bağın kuvvetlenmesine olanak sağlamaktadır. Abonelik sistemi içerik üreticilerine, içerik üretmeye devam ederken arka planda bir pasif gelir olanağı tanıyor.

Instagram kullanıcılarının takip ettikleri içerik üreticilerine aylık ücret ödeyerek abone olabilecekleri sistem de mor halka ile öne çıkarılan abonelere özel içeriklerin görülmesini sağlamaktadır. Yorum, DM ve story yanıtı gibi özelliklerde abonelerin üst sıralarda yer alarak içerik üreticisine görünür olmasına olanak sağlıyor.

 

Instagram “Abone Ol” Butonu Nasıl Kullanılır?

İlk olarak Avustralya, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde kullanıma sunulan abonelik sistemi, daha sonra Avrupa ülkeleri ve şu anda Türkiye ve diğer ülkelerde aktif olarak kullanılmaya başladı. İçerik üreticilerinin kendi belirledikleri ücretler üzerinden takipçilerinin abone olmaları ile ilerleyen ‘’Youtube Katıl’’ sistemine son derece benzer bir süreçtir. Abonelik özelliğinden faydalanmak isteyen içerik üreticileri instagram etik kurallarına ve ilkelerine uygun bir kullanım sağlamalıdır. Instagram abonelik özelliğini kullanabilmek şartlar;

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • 10 bin takipçi ve üzerine sahip olmak,
  • ‘’Ortaklar İçin para Kazanma İlkeleri ve İçerikler İçin Para Kazanma İlkeleri’’ kapsamında yer alan şartlar karşılanmalıdır.

Instagram “Abone Ol” butonu şu şekilde kurulur;

  • Instagram profesyonel panoya giriş yapıldıktan sonra ”Abonelikleri Ayarla” sekmesi seçilir.
  • İleri seçilip yukarıda belirtildiği üzere özellikten yararlanma şartları kullanıcıya sunulur.
  • Şartlar değerlendirilir.
  • Yayınla seçeneğinden sonra ”Oluştur” sekmesiyle abonelik sistemi kurulmuş olur.
  • Yukarıdaki adımların ardından özellik aktifleştirilir. Böylelikle kullanıcılar “Abone Ol” butonunu görebilir.

İçerik üreticiler, abonelik sürecini aktifleştirdikten sonra abonelik ücretlerini ve sunacakları içerikleri belirleyebilirler. Ayrıca, içerik oluşturucular, abonelerine özel içerikler, canlı yayınlar, story ve post paylaşımları, özel etkinlik davetiyeleri gibi ayrıcalıklar sunabilirler. Bu sayede aboneler, daha özel içeriklerle kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşarlar.

Kullanıcılar, abone oldukları içerik üreticilerine verdikleri her etkileşimde kullanıcı adının yanında ”abone rozeti” görülür. Böylelikle yorumlarda üst sıralarda görünürler. Abonelere özel canlı yayınlara katılarak içerik üreticisi ile etkileşim ve bağlarını güçlendirirler.   Bir açıdan içerik üreticisine destek olurken kullanıcılar, rozetli görünümleri ve üst sıralarda görünür oldukları için kişisel etkileşimleri de artar. Çünkü diğer kullanıcılar tarafından fark edilmeye başlarlar.

Instagram bu özelliğiyle kaliteli içerikler üreten içerik üreticilerinin aylık bir kazanç elde ederek motivasyonlarının artmasını ve platform içerisindeki içerik kalitesinin sürdürülebilir olmasını hedeflemektedir.

Kullanıcılar görmek istedikleri içeriklerin devamlılığı için içerik üreticisine birebir destek vererek üçüncü bir uygulama olmadan katkıda bulunmuş oluyorlar.

Abonelik özelliği halen bazı kullanıcıların hesapları içerisinde yer almıyor. Abonelik özelliğini görmek için  instagram sürümünün güncellenmiş olması gerekmektedir. Fakat sürüm güncel olsa bile bazı kullanıcıların hesaplarına hala tanımlanmamış olabiliyor. Kanal özelliği de  hala birçok hesapta aktif bir şekilde tanımlı değildir.

Abonelik sisteminin en önemli avantajı içerik oluşturucuları kazanç elde ettikçe motivasyonu artar ve daha çok içerik oluşturmaya başlar. Kaliteli ve sürdürülebilir içerikler de içerik üreticileri için daha fazla kitleye ulaşmaya olanak tanımaktadır.

 

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.