Influencer Marketing Nedir? Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Influencer Marketing Nedir? Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Ağustos 15, 2023

Influencer marketing sosyal medyada belirli bir kitleye ulaşmış sosyal medya içerik üreticilerinin onların deneyimlerine güvenen kitlelerine ürün tanıtımı yapmaları olarak adlandırılabilir. Influencer marketingin ortaya çıkmasındaki en büyük etken, firmaların artık insanların internet kullanımlarının artmasıyla birlikte hem eski alışveriş alışkanlıklarının değiştiğini, dijital ortamda alışverişin arttığını hem de sosyal medyada geçirilen zamanın arttığını görmesidir. Firmaların bu kitleleri kullanmaya karar vermesiyle bu pazarlama stratejisi oluşmuştur. Influencer marketing, insanların sosyal medyada büyük kitlelere hitap eden influencerlerin deneyimlerine güvenerek alışveriş yapmaya başlamasıyla hızla büyümüştür.

Influencer Marketing Yaparken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Influencer marketing özellikle Instagram olmak üzere Youtube ve Tiktok gibi sosyal medya platformlarında yüksek sayıda etkileşim alan, belirli bir alanda bir kitleye hitap eden kişilerin ürün, hizmet gibi konularda deneyimlerini sahip olduğu kitleye anlatarak markanın tercih edilmesini sağlaması olarak açıklanabilir.

Peki Markalar Influencer Seçerken Nelere Dikkat Ediyor?

Markalar Influencer olarak kullanacakları kişiyle pazarlayacakları ürün arasında bir bağlantı olmasına dikkat ediyor. Örneğin bir fitness taytı pazarlayacak olan firma fitness içerikleri üreten ve bu alana ilgi duyan kitleye sahip olan Influencerlar seçerek ürününün reklamını doğru kişilere yapmış olmayı amaçlıyor.
Bir diğer önemli nokta ise Influencerın sahip olduğu kitlenin büyüklüğü ve organikliği. Söz konusu Influencer sayesinde olabildiğince fazla kişiye mümkün olduğunca hızlı ulaşmak istiyorlar. Bu yüzden takipçi sayısı ne kadar büyük olursa olsun firma için önemli olan kişinin ne kadar etkileşim aldığı. Bu yüzden takipçilerin organik olması ve sayfanın etkileşiminin yüksel olması çok önemli.

Influencer Marketing Neden Önemli?

Influencer marketing bu güne kadar markaların kulaktan kulağa pazarlama stretijisinin dijital alana taşınmış versiyonudur. İnfluencer marketing sayesinde markalar ulaşmak istedikleri kitlelere halihazırda onlarla etkileşim içerisinde olan influencerlar sayesinde daha kolay ulaşmakta ve canlı bir kişinin deneyimleri sayesinde daha ikna edici reklamlar yapmaktadırlar. Influencer Marketing Güvenilir mi?
Güvenilirlik oranının iyi olduğu belirtilir.

Çünkü influencer marketing yapan influencerlar kitlelerini kaybetmemek için onlara sadık ve dürüst yorumlar yapmayı tercih etmektedirler. Aksi taktirde güvenilirliklerini yitirecek ve kitleleri onları takip etmeyi bırakacaktır. Bu yüzden markaların işbirliklerini kabul etseler dahi dürüst yorumlar yapmaya özenn gösterirler.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.