Doktorlar İçin Sosyal Medya Yönetimi

Adsız tasarım (4)

Doktorlar İçin Sosyal Medya Yönetimi

İçindekiler

Doktorlar için sosyal medya yönetimi; özellikle yoğun bir yaşama sahip olan, gerektiğinde öğünlerini bile atlamak zorunda kalacak kadar çok çalışan doktorlar için son derece elzem bir hizmet dalıdır. Ayrıca sağlık turizminin geliştiği son yıllarda bu hizmet dalı daha büyük önem kazanmıştır. İngilizce başta olmak üzere yabancı dilin kullanımı ile kliniklere yabancı uyruklu hastaları çekerek daha geniş bir çalışma alanı kurmak isteyen doktorlar sosyal medyanın gücünü kullanarak hedef kitlelerini arttırabilirler.

Doktorların Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Bir doktor için ismi, itibarı ve prestijli bir imajının olması çok önemlidir. Bu nedenle doktorlar için sosyal medya yönetimi, mutlaka bu alanda profesyonel olan uzmanlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Yapılan paylaşımlar hekimin branşı ile ilgili tıbbi bilgilendirmeler içerebilir. Bireyleri sağlık gibi çok ciddi bir konuda yanlış yönlendirmemek adına içerikler titiz biçimde yürütülen araştırmalar sonucunda, mümkünse sağlık alanında eğitim almış kişilerce hazırlanmalıdır.

Yapılan paylaşımlarda verilen bilgiler yalnızca bireylerin doktora danışmasını gerektirebilecek vücudun verdiği bazı belirtiler, genel hastalık bilgileri şeklinde olmalıdır. Tedavi önerisi, ilaç önerisi vb. durumlar söz konusu bile değildir. Paylaşılan içeriklerin ardından bireyler her zaman kliniğe yönlendirilmeli veya kendi doktoruna gitmesi konusunda cesaretlendirici olmalı ve kar amacı gütmemelidir.

Doktorlar İçin Sosyal Medya Yönetim Maliyeti

Doktorlar için sosyal medya yönetimi maliyeti, hesap sahibinin beklentilerine göre şekillendirilen bir proje yönetimi olacağı için kişiye özel olarak hesaplanmaktadır. Fiyat teklifi almak isteyen hekimler;

  • Sosyal medyada bulunma nedenleri
  • Paylaşım sıklığı
  • Paylaşım içerikleri
  • Tercümana gereksinim duyulup duyulmayacağı
  • Çalışma süresi
  • Video, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili beklentileri gibi konuları belirterek fiyat teklifi alabilirler.

Doktorlar Sosyal Medyada Paylaşım Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Doktorlar sosyal medyadan paylaşım yaparken her ne kadar branşlarında profesyonel olsalar da kesin ifadelere asla yer vermemelidir. Bu konuda Sağlık Bakanlığı oldukça titiz davranmaktadır. Bakanlığın ve ilgili sosyal medya platformunun belirlediği bazı standartlar çerçevesinde içerikler hazırlanmalıdır. Aksi halde yasal olarak problem yaşama riski ortaya çıkabilir. Bunlardan kaçınmak adına tıbbi paylaşımlar konusunda uzman olan kişilerden yardım alınması çok önemlidir.

Doktorlar İçin Sosyal Medya İçerikleri

Sosyal medya içerikleri her zaman belirli bir tema üzerinden gidildiğinde başarı yakalamaktadır. Bu alanlardan biri de tıbbi paylaşımlardır. Doktorlar için sosyal medya içerikleri belirlenirken hekimin branşı ve üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdığı hastalıklar baz alınmalıdır.

Örnek olarak bir jinekoloji uzmanı doğumdan ziyade onkolojik jinekoloji (kadın hastalığının kanser alanı) üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmış olabilir. Bu durumda paylaşımlarda doğumdan ziyade onkolojik jinekoloji, gebelik dışında kalan kadın sağlığı problemleri gibi konularda içerik paylaşımları ön plana çıkarılmalıdır.

Özetle tüm yönetim; hekimin ilgi alanları, yaptığı işler, aldığı eğitim, eğitim sürecinde özellikle uğraştığı alanlara göre şekillenmektedir. Bu nedenle sosyal medya yönetimini yapacak olan kişinin işin başında hesap sahibi hekim ile bir toplantı düzenlemesi ve vizyon, misyon, hedefler, beklentiler gibi konularda mutabık olması önerilir.

Yukarı dön

© Lupi Dijital 2023, Tüm Hakları Saklıdır

Mobil sürümden çık