Doktorlar İçin Sosyal Medya Yönetimi

Doktorlar İçin Sosyal Medya Yönetimi

Eylül 5, 2023

Günümüzde sağlık sektörü için sosyal medyanın önemi tartışılmayacak derecede büyük önem taşıyor. Kişisel markasını geliştirmek isteyen, potansiyel hastalara ulaşmak isteyen doktor ve diğer sağlık profesyonelleri, sosyal medyayı aktif kullandığında işini oldukça kolaylaştırıyor.

2023 yılı itibariyle Doktorlar için dijital pazarlama ve reklam çalışmaları yaparken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmakta. Yasal olarak ilgili sektörde kısıtlamalar ve yasaklar olsa da, mevzuata uygun büyüme çalışmaları gerçekleştirmek mümkün.

Doktorlar İçin Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemlidir?

Her geçen gün sosyal medya kullanıcı sayısı giderek artıyor. Çoğu sektörde olduğu gibi, doktorlar için de potansiyel danışanlarını bulmanın en kolay yollarından biri sosyal medya platformlarını etkin kullanmak.

Artık herkesin cebinde bulunan mobil telefonlar aracılığıyla potansiyel danışanınıza bir oyun oynarken, yemek tarifi araştırırken veya arkadaşlarıyla sohbet ederken ulaşmak çok kolay. Bunu etkin bir şekilde kullanmak için ise belli başlı dikkat edilmesi gerekenler bulunmakta.

Doktor Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Edilecekler

Doktorlar ve sağlık klinikleri için sosyal medya yönetimi yaparken öncelikle yasaların kısıtladığı hususlara dikkat etmelisiniz. 29 Temmuz tarihinde yayınlanan “Sağlık Hizmetlerinde Tanıtım ve Bilgilendirme Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik” adı yayınlanan yönetmeliği buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Hukuki açıdan dikkat etmeniz gerekenleri belirledikten sonra, kullanıcı deneyimini üst düzeyde tutarak ilerlemeli ve içerik/tasarımlarınızı buna göre belirlemelisiniz. Yeterince içerik oluşturmadan direkt olarak reklama çıkmak, yapacağınız en büyük hatalardan biri olacaktır. Bu yüzden öncesinde kişisel markanızın bilinirliği üzerine yoğunlaşmalı, sizleri takipte kalacak bir kitle yaratmalı ve bu kitleye etkileşimde kalmaları için bir sebep vermelisiniz. Bu katma değer odaklı içeriklerle yapılabilir, kişilere ücretsiz demo hizmetler sunarak yapılabilir, düzenli aralıklarla canlı yayınlar veya yardımcı dökümanlar yayınlayarak yapılabilir.

Doktorlar İçin Sosyal Medyanın Avantajları

 • Marka bilinirliğiniz artar
 • Organik takipçi sayısı artar
 • Rekabetçi ortamda öne geçilir
 • Müşteri ilişkileri ve sağlıklı iletişim yönü güçlenir
 • Özgün stratejiler sayesinde yeni fırsatlar keşfedilir
 • Potansiyel hedef kitlenizi bulmanız kolaylaşır

Doktor Sosyal Medya Yönetiminde İçerikler Nasıl Olmalı?

Doktorlar için gerçekleştirilen sosyal medya yönetimi, oluşturulan içerikler her zaman, tamamen anlık olarak hasta kazanmak için yapılmaz. Bugün sizi takip etmeye başlayan bir potansiyel danışan, bundan üç veya altı ay sonra da hastanız olabilir. Bunu sağlamak için aktif olarak içerik üretmeli, sosyal medya platformlarının anlık iletişim kanallarını (stories) aktif olarak kullanmalısınız.

Tasarımlarım harika olmalı! yanılgısına kapılıp, çok karışık bir akış yaratmamalısınız. Mümkün olduğunca sade ve bakıldığında sağlığı çağrıştıracak renkler kullanmalısınız. İçeriklerinizde mümkün olduğunca tıbbi terimlere yer vermemeli, aktarmak istediklerinizi kolayca aktarmalısınız. Anlatmak istediğiniz konu dahilinde mutlaka tıbbi terimler kullanmanız gerekiyorsa mutlaka açıklamasını yapmalısınız.

Yapılan paylaşımların bilimsel kaynaklara dayandığına emin olmalısınız. Before-After içeriklerinde hasta mahremiyetine saygı göstermeli, hastanın kişisel bilgilerini asla paylaşmamalısınız.

Doktor Sosyal Medya İçerik Fikirleri

 • Günlük hayatta kullanabileceğimiz, değer odaklı içerikler üretmeye özen göstermelisiniz.
 • Vaka ile ilgili operasyonel işlemleri aşama aşama kaydederken, insanların kolayca tüketebileceği formatlarda içerikler oluşturmalısınız.
 • Hastalıklar ve korunma yöntemleriyle ilgili bilgiler verebilirsiniz.
 • Profil bir doktora aitse, doktorun günlük yaşamda yaptığı aktiviteler, bir seyahat görseli vb gündelik yaşama dair içerikler paylaşıp, mevcut hedef kitleyle iletişiminizi güçlendirebilirsiniz.
 • Profil bir kliniğe aitse, klinikte bulunan ekip arkadaşlarınızın gündelik yaşama dair aktivitelerini, klinik içerisindeki günlük videoları veya güncel trend akım videolarını kendinize uyarlayarak paylaşabilirsiniz.

Doktor Sosyal Medya Yönetiminde Neler Yapıyoruz?

 • Uzmanlığınıza göre potansiyel danışanlarınızın, sizin için en doğru kitlenin hangi platformlarda aktif olduğu tespit ederiz.
 • İlgili platformlar için eğer kişisel markamız ile başlıyorsak, uzmanlıklarımızı, kişisel aktivitelerimizi, değer odaklı içeriklerimizi planlayarak platforma ve dinamiklerine uygun ölçümlerini gerçekleştiririz.
 • Klinik hesabı ise, aynı şekilde markayı temsil edecek kişiler tespit eder, tasarımlar buna uygun gerçekleştiririz..
 • Sektör analizi, rakip analizi ve hedef kitle analizi çalışmaları detaylı bir şekilde yaparız.
 • Seçilen platforma özel yol haritası oluşturur, hedefinize uygun özgün stratejiler belirler düzenli takip, optimizasyon ve raporlama ile her gün geliştiririz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.