Diyetisyenler İçin Sosyal Medya Yönetimi

Diyetisyenler İçin Sosyal Medya Yönetimi

Eylül 5, 2023

Son iki yılda sosyal medyada aktif olarak içerik üreten ve danışan sayısını artırmak için çeşitli çalışmalar yapan Diyetisyen sayısı oldukça arttı. Lupi Dijital’in çıkış noktası, Diyetisyen Sosyal Medya Yönetimi hizmeti dahilinde elde ettiğimiz tecrübelerle Diyetisyenler için sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? Yapılırken nelere dikkat edilir? Detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık.

Diyetisyenler İçin Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemlidir?

Sosyal medya kullanım sayısının artmasıyla birlikte, pandemiden sonra oluşan Online Diyet pazarı özellikle Diyetisyenlerin sosyal medya üzerinde aktif içerik üretme çalışmalarını hızlandırdı. Potansiyel danışanlarını bulmak isteyen diyetisyenlerin yapacağı ilk şey, mevcut kitlenin hangi platformu daha aktif kullandığını tespit edip o platform üzerinde kitle toplayacak ve bu kitleye değer katacak içerikler üretmek olmalı.

Diyetisyen Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Edilecekler

Öncelikle reklam çalışmalarınıza başlamadan önce 29 temmuz tarihinde yayınlanan yönetmelik hakkında bilgi sahibi olmalısınız. “Sağlık Hizmetlerinde Tanıtım ve Bilgilendirme Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik” adı yayınlanan yönetmeliği buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Profilinizi oluştururken hizmetlerinizi ve öne çıkarmak istediğiniz uzmanlıkları belirlemelisiniz. Örneğin onkoloji beslenmesi alanında çalışıyorsanız, buna uygun renkler ve buna uygun içerik listeleri oluşturmalısınız. Fitoterapi alanında uzmanlığınız varsa, besinlerin yoğun olduğu bir tasarım uygulayabilirsiniz. Profilinizi oluştururken yine de sadece uzmanlık alanınızla ilgilenen kişilere değil de, genel olarak Diyetisyen ile ilgilenme ihtimali olan kişileri hedeflemelisiniz. Çünkü bir kitle edinmeli, bu kitleyi memnun ederek, önerilme ihtimalinizi artırmalısınız.

Doktorlar İçin Sosyal Medyanın Avantajları

 • Kişisel bilinirliğiniz artar.
 • Organik kitle hacmi artar.
 • Rekabet ortamında öne geçilir.
 • İletişim sağlığı gelişir, müşteri ilişkileri güçlendirilir
 • Özgün yol haritası sayesinde yeni kapılar açılır, yeni fırsatlar keşfedilir.
 • Potansiyel hedef kitlenizi bulmanız kolaylaşır.

Diyetisyen Sosyal Medya Yönetiminde İçerikler Nasıl Olmalı?

Mümkün olduğunca dikkat çekici başlıklar tercih ederek işe başlayabilirsiniz. Günümüzde dikkat süresinin sadece birkaç saniye olduğunu düşünerek, özellikle video içerik girişlerinizi “Merhaba, nasılsınız, ben ….” diyerek değil de, direkt olarak konunun can alıcı noktasıyla başlamalısınız. Örneğin: “Limonlu su ile kilo vermek mümkün mü?” bunun cevabı sizin için evet olsa da, hayır olsa da, böyle bir başlık atmak bunun cevabının evet ve hayır olmasını isteyen iki kitleyi de kapsayacaktır. Fakat direkt “limonlu su kilo verdirmez” diyerek limonlu su ile kilo vermeye inanan kişileri veya “limonlu su ile kilo ver” diyerek buna inanmayanları kaçırırsınız.

Doktor Sosyal Medya İçerik Fikirleri

 • Günlük sağlıklı tarifler paylaşabilirsiniz.
 • Danışanlarınızın yorum ve geribildirimlerini paylaşabilirsiniz.
 • Bir gününüz nasıl geçiyor? Bunu anlatabilirsiniz.
 • Düzenli canlı yayınlar yapıp, uzmanlığınız hakkında bilgilendirmeler yapabilirsiniz.
 • Besinler ve beslenme modelleriyle ilgili seriler hazırlayıp detaylı bilgilendirmeler yapabilirsiniz.

Doktor Sosyal Medya Yönetiminde Neler Yapıyoruz?

 • Uzmanlığınıza göre potansiyel danışanlarınızın, sizin için en doğru kitlenin hangi platformlarda aktif olduğu tespit ederiz.
 • İlgili platformlar için eğer kişisel markamız ile başlıyorsak, uzmanlıklarımızı, kişisel aktivitelerimizi, değer odaklı içeriklerimizi planlayarak platforma ve dinamiklerine uygun ölçümlerini gerçekleştiririz.
 • Klinik hesabı ise, aynı şekilde markayı temsil edecek kişiler tespit eder, tasarımlar buna uygun gerçekleştiririz..
 • Sektör analizi, rakip analizi ve hedef kitle analizi çalışmaları detaylı bir şekilde yaparız.
 • Seçilen platforma özel yol haritası oluşturur, hedefinize uygun özgün stratejiler belirler düzenli takip, optimizasyon ve raporlama ile her gün geliştiririz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.