Content Marketing Nedir?

Content Marketing Nedir?

Ağustos 15, 2023

Dijitalleşen dünya ve sosyal medya sayesinde insanlar her gün bir ekranın karşısında bir şeyler izleyerek, dinleyerek, görerek ya da okuyarak ne alacaklarına, ne yiyeceklerine, ne yapacaklarına hatta nasıl bir hayat yaşayacaklarına karar veriyorlar. İster bir makale olsun, ister podcast, ister afiş, isterse de bir video.  Hepsinin arkasında aslında bir metin var.

Bu büyük rekabet ortamında öne çıkmak için doğal olarak en çok önem verilmesi gereken nokta metinler, yani içerikler. Markalar tanıtımlarını ya da pazarlamalarını hangi sosyal mecrada yaparlarsa yapsınlar nasıl bir amaç güderlerse gütsünler ”güncel kalmak”, ”biz buradayız”, ”moderniz” demek zorundalar.  Bunun içinde ilgi çekici, yerine göre bilgilendirici hatta ikna edici içeriklere ihtiyaçları var.

 

content marketing nedir

content marketing

Content Marketing (İçerik Pazarlama) Neden Yapılır?

1)Markayı Güncel Tutmak

Content Marketing (İçerik Pazarlama) bir markanın düzenli olarak paylaştığı içeriklerle hedef kitlesiyle iletişim halinde kalmasını sağlar. Özellikle insanların en sık kullandığı sosyal medya içerikleri buna başarılı bir örnek oluşturur. Marka burada ruhunu yaşatmayı amaçlar.

2) Google’da Üst Sıralara Ulaşmak

Google markalar için en önemli pazarlama araçlarından biridir. Content Marketing (İçerik Pazarlama) uzmanları doğru başlık, anahtar kelime, hedef kitle analizi gibi konular sayesinde içeriğin SEO uyumlu olmasını sağlar. Bu sayede markanın google aramalarında daha üst sıralarda görünmesine yardımcı olur.

3) Müşterinin Sadakatini Kazanmak

Content Marketing (İçerik Pazarlama) sayesinde markalar influencer gibi araçlar kullanarak üründen bağımsız ve satmaya çalışmadan daha fazla hedef kitleye ulaşarak tanınırlığını arttırmayı ve potansiyel müşterilere güven vermeyi amaçlar. Bu sayede ürün fonksiyonundan daha fazla anlam kazanır, bu da müşterinin sadakatini arttırır.

4)Markayı Hatırlatmak

Markalar neden sitelerine e-posta ile üye olunmasını isterler? Çünkü aslında bu Content Marketing (İçerik Pazarlama) alanında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu sayede markalar üyelerine alışveriş sıklıklarına, ilgi alanlarına hatta doğum günlerine göre içerik pazarlama uzmanları tarafından hazırlanan metinler sayesinde kendilerini hatırlatırlar, etkileşime çağırırlar.

content marketing örnekleri

içerik pazarlama örnekleri

İçerik Pazarlama’da Hangi Tür İçerikler Kullanılır?

Markalar kullanacakları dijital paylaşım alanına göre birçok farklı içerik türünden faydalanabiliyor. Bunlar:

  • Yazılı İçerikler: Bir web sitesine girdiğinizde gördüğünüz kelimelerin tümüdür. Sloganlar, ürün açıklamaları, markanın misyon vizyon gibi yazıları, blog yazılarının tümü yazılı içeriklerdir.
  • Görsel İçerikler: Markaların sosyal medya hesapların paylaşılmak üzere oluşturulan görseller güçlü bir içerik pazarlama ekibinin ürünüdür. Yazıların boyutları fontları tamamen markanın ruhunu yansıtan özellikler içerirler.
  • Video İçerikleri: Özellikle Youtube ve İnstagramda bu yöntem sıklıkla kullanılıyor. İzlediğiniz videoların arka planında önemli bir içerik pazarlama çalışması yatmakta.
  • Sesli İçerikler: Markayı öne çıkaracak ancak doğrudan pazarlama yapmayan podcast’ler dijital dünyanın güçlü pazarlama araçlarıdır. Buna örnek olarak Kitup uygulamasının sesli kitap içerikleri dışında ünlülerle söyleşiler yapması verilebilir.

 

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.