Black Friday Nedir?

Black Friday Nedir?

Ağustos 13, 2023

 

Türkçesi Kara Cuma olan, ülkemizde ise Efsane-Şahane Cuma gibi isimlerle adlandırılan; en basit tabirle ‘büyük indirim ve alışveriş günü’ olarak tanımlayabileceğimiz bu fenomen gün, hem markaların hem de tüketicilerin, her yıl heyecanla beklediği bir etkinlik haline geldi. Her yıl genellikle kasım ayında gerçekleşen bu alışveriş günü, markalar için yıl sonu indirimi fırsatıyla birleşiyor ve hiç görmediğimiz indirimleri tetikliyor. Tüketici de yılın bu gününü özellikle beklediği için, ticaret piyasası üzerinde pozitif anlamda çok yüksek bir artı katma değer gerçekleşiyor.

black friday adını nereden alıyor

Black Friday Nasıl Ortaya Çıktı?

Ülkemizde henüz son yıllarda popülerleşmiş olsa da, bu özel günün aslında ortaya çıkış tarihi çok daha eski. Temelinde yatan geleneği de aslında ülkemizdeki bayram arifelerine benzetebiliriz. Bu dönemlerde bayrama hazırlık için gıda, kıyafet vb. ihtiyaçlarımızı karşılar ve bayram günlerini tüm sevdiklerimizle paylaşarak geçiririz. Black Friday günü de yine ABD’de Şükran günü ve ardından gelen Noel’i kutlamak için insanların alışverişe yöneldiği hareketli bir dönem olarak ortaya çıkıyor. Tabi gelişen alışveriş ve pazarlama yöntemleri ile dijital çağ yaşanan gelişmelerle birlikte, önce tüm ülkeye, ardından da tüm dünyaya yayılma başarısı gösteriyor.

Black Friday Adını Nereden Alıyor?

Black Friday, ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cuma (friday) gününe deniyor. Black (Kara) denmesinin sebebi ise ilk olarak 1952’de Philadelphia polisinin, mağazaların o gün çok erken açılıp çok geç kapatılması, insanların yarattığı izdihamdan dolayı bütün trafiği kitlemesi ve hatta şiddet olayları dahil birçok probleme yol açması nedeniyle kullanmış.

black friday kaç gün sürüyor?

Black Friday geleneğinde indirimler genellikle 1 gün içerisinde sonlanmaktadır. Ancak yaşanan yoğunluklar ve artan talep nedeniyle birçok mağazada hem online hem de fiziksel olarak kampanya süreleri uzuyor ve indirimler 3-4 gün boyunca devam edebiliyor. Özellikle çıkış yeri olan ABD’de resmi tatil olarak geçmese de, o gün birçok kişi işinden izin almakta ve bugün için hazırlık yapmaktadır. İndirimlerini önceden açıklayan mağazaların önünde geceden başlayan kuyruklara da sık sık şahit olmaktayız.

Sonuç olarak gelişen tüketim çılgınlığını düşündüğümüzde, geçmişten günümüze türlü infialler yaratan olan bir gün olsa da, özellikle artık online alışverişin, fiziksel mağazalara göre daha ön plana geçmiş olması, artık yerini mağazalardaki izdihamdan internet sitelerinin çökmesine bırakmış durumda. Bunu da her yönüyle, hem çalışan hem de tüketici sağlığı olarak olumlu bir evrilme süreci olarak kabul edebiliriz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.

Sizi Tanımak, En İyi Teklifi Oluşturmak İstiyoruz.