1. Ana Sayfa
  2. Diş Hekimleri İçin Sosyal Medya Yönetimi

Diş Hekimleri İçin Sosyal Medya Yönetimi


Diş Hekimleri İçin Sosyal Medya Yönetimi

Diş hekimleri için sosyal medya platformlarının yönetimi mutlaka bu alanda uzman bir ekip tarafından ele alınmalıdır. Toplumumuzda en çok ön yargı ve fobinin yaşandığı diş hekimliği mesleğinde sosyal medyanın gücünü doğru ve etkili biçimde kullanmak oldukça faydalıdır.

Son yıllarda özellikle estetik diş hekimliği alanında ön plana çıkan ülkemize dünyanın dört bir yanından bireyler tedavi olmak için gelmektedir. Sağlık turizmi olarak da adlandırılan bu nispeten yeni doğmuş sektörde diş hekimleri büyük bir alan kaplar. Rekabetin bu denli arttığı bir çalışma ortamında diş hekiminin prestijini arttırmak, diş kliniğinin tanınırlığını arttırmak, daha çok bireye ulaşarak sosyal medyada ciddi bir konum elde etmek yurt içinden ve yurt dışından pek çok bireyin dikkatini çekecektir.

Diş Hekimleri İçin Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Diş hekimleri için sosyal medya yönetimi;

  • İçeriklerin planlanması
  • Klinikte en çok verilen veya verilmek istenilen tedavi türlerinin ön plana çıkarılması
  • Özgün, kaliteli ve profesyonel içeriklerin hazırlanması
  • Yorum yapan veya klinikle iletişime geçmek isteyen bireylerle irtibat kurulması
  • Kliniğin ve diş hekiminin ismini duyurmaya yönelik tanıtım çalışmalarının yapılması gibi birçok işlemi kapsayan oldukça detaylı çalışmalar bütünü olarak tanımlanabilir.

Bu çalışmaların mutlaka diş hekimliği alanıyla ilgilenen, uzun süre bu alanda deneyim sahibi olmuş, sosyal medya platformunun kurallarına hakim, sağlık alanına gerekli hassasiyeti gösterebilecek kişiler olması gerekmektedir. Bu nedenle alanında deneyimli, profesyonel hizmet veren, dürüst, güvenilir ve iş disiplinine sahip firmalarla çalışılması önemlidir.

Büyük bir ekip tarafından diş hekimleri için sosyal medya yönetimi gerçekleştirildiğinde alanında uzman kişilerce ortaya üstün kaliteli bir süreç çıkacaktır. Örnek olarak içeriklerin yazımında sağlık alanında uzman kişilerin görev alması, içeriğe bir grafik tasarımı uzmanı tarafından görsel hazırlanması, tercüman desteği alınarak içeriğin başka dillere çevrilerek yabancı uyruklu kişilere hitap eder hale getirilmesi gibi bir dizi işlem sadece kendi alanında uzman kişilerce ele alınır.

Diş Hekimleri İçin Sosyal Medya Yönetim Maliyeti

Diş hekimleri için sosyal medya yönetimi maliyeti hesaplanırken oluşturulacak olan hesap sahibi diş hekiminin firmadan ne gibi beklentilerinin olduğu baz alınır. Örnek olarak yalnızca danışmanlık hizmeti almak isteyen bir bireyin yapması gereken ödeme ile tüm verilen hizmetlerden yararlanmak isteyen bir diş hekiminin ödemesi gereken hizmet bedeli birbirinden farklıdır. Bu durumda öncelikle sosyal medya yönetimi yapan firma ile diş hekiminin birlikte bir toplantı düzenlemesi, hedeflerin belirlenmesi, nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine karar verilmesi gibi kararların birlikte ortak biçimde alınması önemlidir.

Diş Hekimleri Sosyal Medyada Paylaşım Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Diş hekimleri sosyal medyada paylaşım yaparken birtakım durumlara dikkat etmelidir. Bunun nedeni yapılacak olan paylaşımların doğrudan insan sağlığını etkilemesidir. İnternet ortamındaki bilgi kirliliğini önlemek, hatalı ve yanlış uygulamaların önüne geçmek gibi birçok nedenden dolayı kişilere dijital ortamlarda sağlık bilgileri vermenin bazı kurallar çerçevesinde gerçekleşmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından sosyal medya, web siteler vb. gibi ortamlarda yapılacak olan paylaşımların sadece bilgilendirme ile sınırlı kalması gerektiğine karar verilmiştir. Genel bilgiler vermek, kesin ifadelerden mümkün olduğunca kaçınmak ve bireyleri herhangi bir sağlık problemi